Smůla, Ukrajinci, vzkázalo ministerstvo. Vaše země je bezpečná, politický azyl nebude

29.11.2018 17:25

Ukrajinci, kteří by snad v budoucnu chtěli žádat v České republice o azyl, protože v jejich zemi se vede válka, budou mít smůlu. Ministerstvo vnitra České republiky označilo Ukrajinu za bezpečnou zemi. Informuje o tom deník Právo.

Smůla, Ukrajinci, vzkázalo ministerstvo. Vaše země je bezpečná, politický azyl nebude
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Oděse přes její rozervanost visí pouze ukrajinské vlajky
reklama

Na Ukrajině už několik let zuří válka mezi proruskými separatisty a armádními jednotkami loajálními vládě v Kyjevě. České Ministerstvo vnitra je však toho názoru, že Ukrajina je bezpečnou zemí, protože válka nezuří na celém území, ve státě platí ústava a lidé se mohou dovolat spravedlnosti u soudů.

„Podle našich analýz se Ukrajina řadí mezi země, kde ústava zajišťuje základní právo a svobody, a to včetně svobody volného pohybu, tudíž nevidíme důvod, aby nebyla zařazena mezi bezpečné země původu,“ řekl deníku ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Žádosti o azyl tak budou uznávány jen osobám z ukrajinského poloostrova Krym, který dnes ovládá Rusko, a z Doněcké a Luhanské oblasti, kde už několik let zuří již zmíněné boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou.

Deník k tomu dodává, že v loňském roce žádalo o azyl v České republice 1 450 cizinců, přičemž z Ukrajiny pocházelo 435 žadatelů. Většina jejich žádostí prý byla zamítnuta.

Podnikatelé se však bojí, že by jim verdikt ministra Hamáčka mohl udělat čáru přes rozpočet při přijímání zahraničních pracovníků z Ukrajiny, bez kterých se už dnes řada českých firem neobejde. „Věřím, že to určitý problém bude, my se v tom oboru bez zahraniční pracovní síly neobejdeme. Ukrajina je přijatelná jak z jazykového hlediska, tak se dá říct, že je tam větší inklinace z hlediska profesionální zručnosti,“ řekl iDNES.cz prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…