Honzejk má pro francouzského filozofa pochopení: „Jeho zděšení se dá rozumět. Pohled na slovenského multimiliardáře, který vystupuje coby český nacionalista chránící ‚obyčejné lidi‘ před úklady nepřátelského světa, je skutečně příznačný. Tak dokonalou demonstraci absurdity střední Evropy by nevymyslel ani Václav Havel v roli dramatika.“ Ale hned dodává, že Babiš je symptom, nikoliv vůdce, který Čechy svedl na scestí. Takže Havel se jen tak nevrátí.
Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?Anketa
Honzejk tvrdí, že to souvisí s pocity Čechů. „Že byli podvedeni či se na ně zapomnělo. Že jim zdejší politika, Evropa a vlastně celý svět zůstaly něco dlužny,“ říká Honzejk a dodává, že i když v osmdesátémdevátém zněla hesla o svobodě a demokracii, poptávka byla po stejné životní úrovni jako v západní Evropě. „Ve společnosti tak trvá dojem, že nadějná budoucnost zůstala jen v něčích kapsách. Není to úplně vyfabulované – někoho, kdo si po revoluci nekalým způsobem přilepšil, zná ze svého okolí bez přehánění každý,“ říká Honzejk s tím, že Babiš se do těchto nálad trefil slovy o korupční hydře z devadesátých let. A že voličům nevadí Babišova minulost, když na ně něco zbyde.
Honzejk také tvrdí, že Babiš by neuspěl, kdyby po celém světě nevzrůstala poptávka po lidech mimo dosavadní establishment. „Sice už v politice nějakou dobu je, daří se mu ale zachovávat dojem novosti. Využívá k tomu různých sociálně-psychologických technik: od skuhrání, že jsou všichni (média, policie) proti němu, což mu, nejmocnějšímu muži země a obmyšlenci mediálního impéria, umožňuje vystupovat jako perzekvovaný disident. Až po kvalitní marketing, proti kterému produkce politických konkurentů vypadá jako zoufalá amatérština,“ hodnotí komentátor HN. A demonstruje to na příkladu Trumpovské čepice „Silné Česko“. Ta sice na liberály působí jako špatný vtip, ale na cílovou skupinu prý působí, jak má: „To já, Babiš, vás ochráním před zlým Bruselem a všemi změnami přicházejícími z vnějšího, nepřátelského světa!“
Honzejk také Lévyho opravuje, že Babišův postoj k migraci je postojem české veřejnosti. „Nikdy tady muslimové nebyli, proč by tady měli být teď?! Nechceme dopadnout jako západní Evropa, máme právo se chránit!“ popisuje komentátor, jak si myslí, že Češi smýšlí. A dodává: „Apely na solidaritu tady nic nezmohou. Šlo by totiž o solidaritu se starými zeměmi EU a tu většina lidí necítí. Základní – byť mylný – pocit je tento: Západ se na nás dívá jako na Evropany druhé kategorie. Nadrobí nám sice něco peněz z fondů, není nám ale ochoten přiznat ani právo na stejné potraviny jako u nich. A když s námi ve skutečnosti solidární nejsou, tak proč bychom měli být solidární my s nimi? Neberou nás jako rovnocenné a ještě by nám sem chtěli strkat migranty?! Tůdle nůdle! Babiš zkrátka ve své politice ve vztahu k EU dobře vyhmátl zdejší kolektivní emoci: Evropa nám pořád něco dluží, takže jsme oprávněni si brát.“ Dle Honzejka se v Čechách vyčůranost prostě považuje za legitimní politiku.
„Takže závěr nejen pro Bernarda-Henriho Lévyho: Babišova politika reaguje na českou zkušenost, respektive vychytrale nadbíhá zkušeností formované, české povaze či alespoň povaze starší generace. Ne, Havel se opravdu nevrátí, Havel byl dějinná anomálie, které se občas vyskytují. České ‚my‘ (bráno ve smyslu většiny), to není Havel, je to nyní Babiš. V tomhle smyslu ho alespoň prozatím nelze porazit. Nejprve by muselo zmizet to, co reprezentuje: sklony k obranářství a oportunismu kombinované s touhou po usměvavém mesiáši, který všechno zařídí. Je to možná až příliš pesimistický závěr, ale ten, kdo chce změnu, bude zřejmě muset počkat, až se odebere na věčný odpočinek generace, jejímž sebevyjádřením Babiš je,“ říká na závěr komentátor HN Petr Honzejk.
S jeho závěrem však nesouhlasí člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov: „Pomoc, ať se vrátí Václav Havel! Volá zděšený francouzský filozof Bernard-Henri Lévy, zmiňuje ve svém článku Petr Honzejk. Je to fakt. Tady je to samá kobliha. Koblihy jsou frustrovaní z vlastní neúspěšnosti a touží se někomu pomstít a Babiš zařídí, aby bylo líp a jestli si u toho něco utrhne je jedno, hlavně, když zbude něco pro ně. A minulost? Každý nemůže být hrdina, nakonec velká část jeho voličů taky žádní Havlové nebyli. Musíme počkat, až umřou, píše Petr Honzejk,“ interpretuje Petrov Honzejkova slova.
A namítá: „Jenže těch, kteří volili ANO je 1,5 milionu. Je mezi nimi i hodně mladších koblih, nečekal bych na to, až všichni vymřou. Není na to čas. Dobrý nápad je zavést před volbami testy, protože ti, kteří je splní, nejsou koblihy, a když je někdo nesplní, mohl by mít takovou možnost, že půjde k volbám, jen když nebude volit Babiše. To by snad pomohlo. Jinak už fakt nevím. Kdy je ta příští demonstrace?“ píše ironicky.
autor: kas