Sněmovna bude volit místopředsedu. Uspěje Tomio Okamura napodruhé?

21.11.2021 9:37

Poslanci budou na nadcházející schůzi volit zbývajícího místopředsedu dolní parlamentní komory a podobně jako na schůzi ustavující se budou věnovat podle návrhu programu zejména dalším vnitřním sněmovním záležitostem.

Sněmovna bude volit místopředsedu. Uspěje Tomio Okamura napodruhé?
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Tomio Okamura v debatě na Primě

Patří k nim založení stálých komisí, naplnění výborů členy a stanovení zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým klubům. Schůze začne v úterý odpoledne. Je pravděpodobné, že poslanci na ní začnou projednávat i první zákony v nynějším volebním období.

Volba místopředsedy Poslanecké sněmovny bude podle návrhu programu prvním bodem. Jedno místo ve vedení dolní komory zůstalo neobsazené poté, co na ustavující schůzi neuspěli bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a ani předseda SPD a někdejší místopředseda Sněmovny Tomio Okamura. Pozice patří hnutí ANO. Jeho poslanecký klub znovu nominuje Vondráčka, byť k němu má sněmovní většina reprezentovaná koaličními ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN výhrady.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Sněmovna založí stálé komise, které dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb a dalších institucí, mezi něž patří Generální inspekce bezpečnostních sborů, Národní bezpečnostní úřad, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a Finanční analytický úřad. Bude také potvrzovat předsedy výborů dolní komory, které si jejich členové ve středu a ve čtvrtek zvolí. Na tyto dny by měla být schůze dolní komory přerušena. Poslanci se budou věnovat rovněž sněmovním delegacím do meziparlamentních organizací.

V návrhu programu je dále potvrzení částek, které stát vyplatí politickým stranám na úhradu volebních nákladů, a schválení zasedacího pořádku podle příslušnosti poslanců k jednotlivým klubům. Při ustavující schůzi seděli poslanci v jednacím sálu v abecedním pořadí.

Do programu druhé schůze pléna v tomto volebním období by poslanci mohli zařadit například předlohy, které přijala vláda v souvislosti s prudkým růstem nákaz covidem-19. Jde o návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také o příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě.

Dodatečně by se mohla na program dostat také třeba žádost o vydání dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Státní zástupce ji poslal do dolní komory minulý týden v úterý. Sněmovna musí podle jednacího řádu o žádosti rozhodnout na první následující schůzi. Je pravděpodobné, že její projednávání přeruší. Poslanci ještě nebudou mít doporučení mandátového a imunitního výboru, jenž už požádal o zpřístupnění spisu.

Nová Sněmovna není po ustavující schůzi kompletní. Čtveřice poslanců se z jednání omluvila ze zdravotních důvodů a nesložila předepsaný slib. Jde o Jiřího Carbola, Pavlu Golasowskou, Marii Jílkovou (všichni KDU-ČSL) a Josefa Fleka (STAN). Složení slibu čeká na druhé schůzi také sněmovní nástupkyni hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO), jenž se v závěru první schůze poslaneckého mandátu vzdal. Nahradí ho Margita Balaštíková, jež byla poslankyní ANO i v minulých dvou volebních obdobích.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

19:07 Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

Premiér Petr Fiala z ODS byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde se věnoval vývoji epidemie. Věří…