Sněmovna dnes rozhoduje o pojištění cizinců. Na poslance apelují ministři, pojišťovny i Hospodářská komora

13.07.2021 11:08 | Bleskově

Na poslance se obrátili hned tři členové vlády s apelem, aby podpořili senátní verzi zákona. Senátoři v ní odmítají návrh, aby se cizinci s dlouhodobým pobytem v Česku museli komerčně zdravotně pojistit výhradně u společnosti Pojišťovna VZP. Zájem ministrů Vojtěcha, Hamáčka a Schillerové už kvitoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Právě poslaneckou verzi novely Hospodářská komora označila za pokus o znárodnění části pojistného trhu a snahu o omezení hospodářské soutěže.

Sněmovna dnes rozhoduje o pojištění cizinců. Na poslance apelují ministři, pojišťovny i Hospodářská komora
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny. Na programu byl například zákon o lobbování

Projednávaná novela zákona o pobytu cizinců řeší i zdravotní pojištění cizinců žijících na území České republiky. A zde je právě kámen úrazu.
 
Podle verze, která vznikla v Poslanecké sněmovně, by na pojišťování cizinců měl vzniknout monopol pro VZP „Podle návrhu poslanců Miloše Janulíka a Věry Adámkové, kteří ale zároveň působí ve správní radě PVZP (dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny Pojišťovna VZP a.s., pozn. red.), by se pro následujících pět let měla stát výhradním poskytovatelem pojištění pro cizince právě dceřiná společnost PVZP,“ tvrdí Hospodářská komora a Česká asociace pojišťoven. Naopak, senátní verze vznik tohoto monopolu vypouští.
 
 
Senátoři místo toho chtějí zřídit registr zdravotního pojištění cizinců, který by provozovala Česká kancelář pojistitelů. Registr má zajistit přehled o tom, zda je cizinec pojištěný, nebo nikoli.
 

Anketa

Vadí vám, že od 1. září by si neočkovaní měli pravidelné testy na covid-19 platit sami?

54%
42%
hlasovalo: 10081 lidí
Za to, aby poslanci přijali senátní verzi a nikoliv poslaneckou, se zasazují i členové vlády, konkrétně ministři vnitra a zdravotnictví Jan Hamáček a Adam Vojtěch a také ministryně financí Alena Schillerová. Poslancům zaslali dopis, v kterém je prosí, aby ruku zvedli právě pro senátní verzi.
 
Pod tímto dopisem jsou podepsáni i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek a vítají, že se za ně zástupci vlády postavili.
 
Hospodářská komora poslanecký přílepek označila za svérázný pokus o znárodnění části pojistného trhu, snahu o omezení hospodářské soutěže a vytvoření monopolu na zdravotní pojištění cizinců. 
 
„Pokud by poslanci schválili původní verzi novely, zrušili by celé pojistné odvětví a vyvlastnili stávající obchodní vztahy z rukou komerčních pojišťoven poskytujících zdravotní pojištění ve prospěch jedné z nich. I po uplynutí pětiletého monopolu PVZP by zákon umožnil v tomto oboru podnikat výhradně dceřiným společnostem zdravotních pojišťoven, což kromě PVZP nesplňuje ani jedna z ostatních pojišťoven, které v současné chvíli pojištění nabízejí,“ upozornil tajemník Úřadu Hospodářské komory České republiky Tomáš Vrbík.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel na domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel na domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…