Sněmovna navrhla Senátu zvolit do rady ÚSTR historika Stehlíka

07.05.2014 18:10

Sněmovna navrhla Senátu, aby do rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zvolil vojenského historika Eduarda Stehlíka. Nominantovi KDU-ČSL dnes v tajných volbách dala přednost před právničkou Jaroslavou Janderovou, kterou navrhovala ODS, a kandidátem ČSSD Janem Schneiderem. Horní komora o Stehlíkovi rozhodne nejdříve v červnu.

Sněmovna navrhla Senátu zvolit do rady ÚSTR historika Stehlíka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eduard Stehlík

Stehlík, který je nyní ředitelem odboru Ministerstva obrany pro válečné veterány, už v ústavu působil, nejprve jako člen a později předseda jeho vědecké rady. V roce 2012 se stal náměstkem tehdejšího ředitele ústavu a nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

Pokud vůli poslanců Senát potvrdí, sněmovna bude mít v radě ústavu obsazena obě místa, která jejím zástupcům náleží

O rok později po Hermanově sesazení, které bylo soudem označeno za protiprávní, byl Stehlík z funkce náměstka odvolán. Nesouhlasil s personální politikou prozatímní ředitelky ústavu Pavly Foglové, především se záměrem odvolat ředitelku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou.

Stehlík byl do rady ústavu nominován už v únoru a březnu, nezískal ale dostatek hlasů. Až nyní obdržel potřebnou podporu. Hlas mu dalo 108 poslanců, oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Pokud vůli poslanců Senát potvrdí, sněmovna bude mít v radě ústavu obsazena obě místa, která jejím zástupcům náleží, a sedmičlenná rada bude kompletní. Druhým zástupcem sněmovny byl v březnu Senátem zvolen bývalý farář, senátor a disident Zdeněk Bárta. Další čtyři členy volí senátoři z návrhů sdružení a jednoho z návrhů prezidenta.

O ústav, který je zřízen zákonem za účelem nestranného zkoumání doby nacismu a komunismu, se od jeho založení pře levice s pravicí. Platforma evropské paměti a svědomí ústavu v lednu pozastavila členství mimo jiné proto, že v něm prý působí bývalí komunisté. Vedení ÚSTR s tím nesouhlasilo a ústav z platformy, kterou spoluzakládal, vystoupil. Ústav nyní vede někdejší náměstek Foglové Pavel Hazdra.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…