Sněmovna probrala téma „Miloš a kalašnikov“. Vystoupili: Němcová, Kalousek... A zejména Jandák, který to rozsekl

27.01.2016 9:32

Poslanecká sněmovna se ve středu ráno málem zabývala výrokem prezidenta Miloše Zemana na adresu premiéra Sobotky, v němž někteří spatřovali nabádání k likvidaci ministerského předsedy. Prezident totiž pohovořil o „nedemokratické cestě k odstranění jakéhokoliv politika, zvané kalašnikov“ a podle některých opět stanovil nové dno politické kultury.

Sněmovna probrala téma „Miloš a kalašnikov“. Vystoupili: Němcová, Kalousek... A zejména Jandák, který to rozsekl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Projednávání imigrace ve sněmovně opět odloženo. Opozice obvinila vládu, že imigrace není pro koalici prioritní téma a tudíž jí projednávat nechce

Anketa

Vadí vám slova Miloše Zemana o Sobotkovi a kalašnikovu?

3%
94%
hlasovalo: 33371 lidí

Sněmovna měla ve středu postupovat podle schváleného programu zasedání. Když se však poslanci po deváté hodině sešli, čekalo je překvapení. Poslankyně ODS Miroslava Němcová podala návrh, že by se sněmovna měla zabývat výroky prezidenta Miloše Zemana. Konkrétně šlo o výrok, v němž mluvil o odstranění premiéra Bohuslava Sobotky kalašnikovem. Prezidentský mluvčí vysvětloval, že to byla nadsázka, s pochopením se ovšem příliš nesetkal.

„Je ohrožen samotný princip parlamentní republiky,“ varovala naléhavě Miroslava Němcová. Podle ní není Česká republika prezidentskou republikou, a proto prezident nemá co zasahovat do odvolávání premiéra. Nemluvě o způsobu, jaký doporučuje.

Podle Miroslavy Němcové prezident překročil všechny meze. Proto navrhla k odhlasování usnesení o třech bodech. Podle prvního Poslanecká sněmovna ostře odmítá výroky prezidenta republiky, podle druhého sněmovna konstatuje, že výroky prezidenta směřují proti demokratickému charakteru republiky, a za třetí pak žádá prezidenta republiky, aby se omluvil předsedovi vlády i české veřejnosti.

Na její výstup reagoval poslanec ČSSD Vítězslav Jandák: „Já navrhuji, aby tento bod byl vyřazen a někteří poslanci byli urychleně převezeni do Bohnic,“ vzkázal.

Za TOP 09 pak obsadil řečniště předseda klubu František Laudát. „Vyzývám všechny demokratické politiky, abychom tento bod zařadili. Pan prezident už přestřelil všechny možné hranice,“ burcoval.

„Nikdo neví, jaký magor vezme jeho výroky doslova. Obzvlášť v dnešní době,“ varoval dále. Pak zavzpomínal, že na Hradě pamatuje leccos včetně Ludvíka Svobody a Gustáva Husáka. I u nich by však podle něj byly nemyslitelné takové excesy, které předvádí současný prezident.

„Nepovažuji za normální, aby se prezident takto choval. Je to velmi nebezpečné. Měli bychom tu hranici nastavit dnes, než zjistíme, že už je pozdě,“ vyzval závěrem.

Pak vystoupil ještě předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten ujistil, že není naivní, aby věřil, že i když prezidentovi poslanci řeknou, že toto se nedělá, že by se z toho Zeman jakkoliv poučil. Otázka dne je prý úplně jiná. „Pan prezident se zjevně nekontroluje. On vyvolává seriózní úvahy o své svéprávnosti. A to je téma, kterým by se sněmovna určitě měla zabývat,“ vyzval zákonodárce.

Na něj reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip, jenž rozčileně připomněl, že již dříve se objevily akce typu „zastřel si svého komunistu“ a pravice, která nyní protestuje, tomu tleskala. Právě to podle něj dovedlo společenskou atmosféru na současnou úroveň. „Vy jste toho vinni,“ vzkázal na adresu pravicových ODS a TOP 09.

Pak si vzal slovo opět Miroslav Kalousek. „Vy si neuvědomujete to riziko? Vy si neuvědomujete to riziko téhle neřízené střely na postu prezidenta?“ ptal se sugestivně. Prezident nám podle Kalouska dělá ve světě ostudu a je důvod se obávat toho, co bude následovat.

Pro návrh poslankyně Němcové hlasovalo 75 poslanců, proti bylo 59, ovšem většina přitomných se pro návrh nenašla. Předseda poslanců TOP 09 František Laudát ještě kontroloval sjetinu hlasování, ale nakonec uznal, že hlasování bylo správné.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…