Sněmovna projedná úpravu hranic s Polskem

21.10.2012 16:14

Sněmovna by měla projednat vládní návrh související se společnou česko-polskou hranicí. Předloha obsahuje novou hraniční dokumentaci, která zobrazuje aktuální stav hranice s Polskem. Změny v hranici vyplývají z toho, že některé řeky, které tvoří společnou hranici, během let změnily svůj tok, a tím hranici posunuly.

Sněmovna projedná úpravu hranic s Polskem
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto

Hraniční dokumenty obsahují mimo jiné hraniční mapy, seznamy technických údajů, seznamy hraničních vodních toků, seznamy hraničních cest a seznamy hraničních příkopů, sdělil ČTK Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Kvůli změnám toku řek přišlo Polsko v konečném vyčíslení o zhruba 5000 metrů čtverečních svého území. Náhradu za ně ale podle smlouvy o společných hranicích nedostane.

Ztráty se nahrazovat nebudou

Přirozené změny polohy koryt řek, které tvoří hranici mezi oběma zeměmi, připravily Polsko o 71.705 čtverečních metrů území. Česká strana naopak přišla o 66.620 metrů. Zhruba pětitisícový rozdíl v neprospěch Polska se mu ale nahrazovat nebude. Důvodem je, že podle platné smlouvy o česko-polských hranicích se vzájemná hranice přizpůsobuje přirozeným změnám toku řek.

Délka společné hranice s Polskem představuje podle ministerstva vnitra 795 kilometrů a 910 metrů a vyznačuje ji 11.499 hraničních znaků. Smlouvu musí vedle Sněmovny schválit ještě Senát. Pokud ji parlament schválí, dostane ji k podpisu prezident republiky.

Dotčení starostové

Vládní návrh se podle ministerstva vnitra netýká územního dluhu ČR vůči Polsku, který pochází až z roku 1958. Kvůli tomuto dluhu a jeho vyrovnání by měla česká strana přenechat Polsku část svého území. Někteří starostové z dotčených obcí v minulosti prohlásili, že kvůli tomu budou chtít od státu kompenzaci.

"Nová hraniční dokumentace změnu průběhu státních hranic v souvislosti s danou problematikou neřeší," uvedl Oliva.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…