Sněmovna projedná úpravu hranic s Polskem

21.10.2012 16:14

Sněmovna by měla projednat vládní návrh související se společnou česko-polskou hranicí. Předloha obsahuje novou hraniční dokumentaci, která zobrazuje aktuální stav hranice s Polskem. Změny v hranici vyplývají z toho, že některé řeky, které tvoří společnou hranici, během let změnily svůj tok, a tím hranici posunuly.

Sněmovna projedná úpravu hranic s Polskem
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto
reklama

Hraniční dokumenty obsahují mimo jiné hraniční mapy, seznamy technických údajů, seznamy hraničních vodních toků, seznamy hraničních cest a seznamy hraničních příkopů, sdělil ČTK Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Kvůli změnám toku řek přišlo Polsko v konečném vyčíslení o zhruba 5000 metrů čtverečních svého území. Náhradu za ně ale podle smlouvy o společných hranicích nedostane.

Ztráty se nahrazovat nebudou

Přirozené změny polohy koryt řek, které tvoří hranici mezi oběma zeměmi, připravily Polsko o 71.705 čtverečních metrů území. Česká strana naopak přišla o 66.620 metrů. Zhruba pětitisícový rozdíl v neprospěch Polska se mu ale nahrazovat nebude. Důvodem je, že podle platné smlouvy o česko-polských hranicích se vzájemná hranice přizpůsobuje přirozeným změnám toku řek.

Délka společné hranice s Polskem představuje podle ministerstva vnitra 795 kilometrů a 910 metrů a vyznačuje ji 11.499 hraničních znaků. Smlouvu musí vedle Sněmovny schválit ještě Senát. Pokud ji parlament schválí, dostane ji k podpisu prezident republiky.

Dotčení starostové

Vládní návrh se podle ministerstva vnitra netýká územního dluhu ČR vůči Polsku, který pochází až z roku 1958. Kvůli tomuto dluhu a jeho vyrovnání by měla česká strana přenechat Polsku část svého území. Někteří starostové z dotčených obcí v minulosti prohlásili, že kvůli tomu budou chtít od státu kompenzaci.

"Nová hraniční dokumentace změnu průběhu státních hranic v souvislosti s danou problematikou neřeší," uvedl Oliva.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…