Sněmovna projedná zvýšení důchodů a odškodnění za výbuch ve Vrběticích

30.07.2021 6:50

Poslanci dnes budou rozhodovat především o návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od příštího roku. Projednat by měli také poslanecký návrh zákona, který počítá s odškodněním zhruba 660 milionů korun za omezení po výbuchu dvou muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Poslanci by také měli schvalovat zákony upravující lobbování nebo změny v příspěvku na péči.

Sněmovna projedná zvýšení důchodů a odškodnění za výbuch ve Vrběticích
Foto: HZS ČR
Popisek: Požár ve Vrběticích, který předcházel výbuchu

Jako první bod přijde na řadu vládní návrh, který zvyšuje od ledna důchody dodatečně o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Podle zákonných pravidel měly vzrůst od ledna v průměru o 458 korun. Komunisté chtějí částku zvednout na 500 korun. Pozornost budí návrh předsedy lidovců Mariana Jurečky, který chce krátit důchody exponentům komunistického režimu. Piráti chtějí mírně přidat seniorům, kteří v penzi pracují. Navrhují i odškodnění těm, kteří měli za komunismu ochranný dohled či nemohli studovat střední školy.

Poslanci by také měli ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválit návrh na odškodnění zhruba 660 milionů korun za omezení po výbuchu dvou muničních skladů ve Vrběticích. Peníze by se měly rozdělit mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Návrh podpořila vláda stejně jako prezident Miloš Zeman.

Ve zrychleném režimu by měla Sněmovna schvalovat i návrh poslanců ANO, ČSSD, SPD, KSČM a KDU-ČSL. Týká se zvýšení části příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby. Částky by měli stejné, jaké mají postižení žijící doma.

Na schvalování dnes čekají i dvě předlohy upravující lobbování. Hlavním nástrojem pro zprůhlednění těchto aktivit má být zavedení registru lobbistů i lobbovaných.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…