Sněmovna schválila rouškovné

30.10.2020 11:59

Poslanecká sněmovna dnes schválila takzvané rouškovné. Všichni důchodci by tak zřejmě měli dostat jednorázový příspěvek. Nyní návrh míří k posouzení do horní komory. Píše o tom server ČeskéNoviny.cz.

Sněmovna schválila rouškovné
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Pokud Senát vládní návrh schválí, kabinet by chtěl vyplatit částku ještě letos. Rozpočtové náklady jsou celkově odhadovány na 15 miliard korun. Pětitisícový příspěvek navrhla vláda před volbami, i proto byl velmi kritizován opozicí jako uplácení voličů. Maláčová však příspěvek dlouhodobě hájila tím, že rostou ceny a že důchodci mají vyšší výdaje s rouškami a dezinfekcí. 

O příspěvek nebudou muset senioři žádat, stačí, pokud budou pobírat nějakou z penzí v listopadu a dál na ni budou mít nárok. Dávku by měli dostat stejně jako jsou zvyklí dostávat důchod. Příspěvek by mělo obdržet zhruba 2,89 milionu. Nebude podléhat případné exekuci a nebude se zahrnovat do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor.

Ve Sněmovně se k návrhu připojil také jeden z opozičních pozměňovacích návrhů, kdy Piráti prosadili, aby pravidelná valorizace důchodů byla vždy od 1. ledna. S tím nesouhlasila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

15:57 Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

Moderátor internetové televize XTV oznámil start dvanáctého rozhovoru s Václavem Klausem. A druhý če…