Sněmovna se vyslovila pro přísnější podmínky pro družstevní záložny

17.07.2014 16:38

Podmínky pro fungování družstevních záložen se zřejmě od příštího roku zpřísní. Poslanci dnes v prvním čtení podpořili vládní novelu zákona, která počítá s omezením bilanční sumy kampeliček na pět miliard korun, zvýšením příspěvku záložen do Fondu pojištění vkladů na dvojnásobek a omezení výše úvěrů poskytovaných záložnami na 30 milionů korun. Předlohu by mohli schvalovat na zářijové schůzi.

Sněmovna se vyslovila pro přísnější podmínky pro družstevní záložny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukázky padělků platidel zadržených v ČR v roce 2013
reklama

Obdobnou normu schválila vláda již loni v květnu. Kvůli rozpuštění Sněmovny loni v létě její projednávání skončilo. Návrh proto musí znovu projít celým legislativním procesem. Vláda ho nyní poslancům předložila tak, aby ho mohli schválit dnes již v prvním čtení, ale tento postup vetovaly opoziční TOP 09 a ODS. 

Premiér Bohuslav Sobotka poslancům řekl, že ho veto zrychleného projednávání zarazilo. Podle svých slov pokládá situaci kolem kampeliček za naléhavou. O schválení novely podle něj usilovala Česká národní banka s tím, že schválení bude mít významný dopad na stabilizaci finančního trhu. Řekl také, že požádal guvernéra ČNB Miroslava Singera, aby vládě poskytl kompletní informaci o tom, co se odehrálo v sektoru kampeliček v poslední době, i o aktuálním vývoji.

S problémy se loni potýkalo několik kampeliček

Problémy loni měly například Metropolitní spořitelní družstvo a družstevní záložna WPB Capital. Do druhé uvedené kampeličky vložilo 11.000 lidí celkem pět miliard korun. 

Novela limituje velikost družstevní záložny zavedením stropu pro její bilanční sumu na pět miliard korun, přičemž toto opatření by mělo být účinné od roku 2018. Pokud bilanční suma stoupne nad stanovenou hranici, bude se muset kampelička přeměnit na banku nebo rezignovat na svůj růst. 

Pokud si družstevní záložna zvolí transformaci na banku do konce příštího roku, bude moci získat bankovní licenci s nižšími požadavky na základní kapitál, a to na úrovni pěti milionů eur (asi 138 milionů Kč). Podmínkou je ovšem současně předložení maximálně pětiletého plánu postupného navýšení základního kapitálu na úroveň požadovanou pro univerzální banky. Ta činí 500 milionů korun. Ostatní podmínky pro udělení bankovní licence, stejně jako požadavky na plnění kapitálové přiměřenosti, návrh nemění. 

Příspěvky by měly být vyšší než u bank

Příspěvky záložen do Fondu pojištění vkladů by podle návrhu měly být vyšší než u bank. Záložny by tak od roku 2015 měly platit čtvrtletně 0,08 procenta z objemu pojištěných vkladů. Podmínky pro banky se nemění. Nyní odvádí banka i družstevní záložna čtvrtletně příspěvek 0,04 procenta z objemu pojištěných vkladů, stavební spořitelna 0,02 procenta. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…