Sněmovní komise vyslechne šéfy kontrarozvědky a centrály policie

28.07.2017 21:10

Sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů vyslechne v úterý ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína a Národní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka. Komise pozvala také manažera mediální skupiny MAFRA Františka Nachtigalla. ČTK to dnes sdělil předseda komise Martin Plíšek (TOP 09).

Sněmovní komise vyslechne šéfy kontrarozvědky a centrály policie
Foto: top09.cz
Popisek: Martin Plíšek, poslanec Parlamentu ČR
reklama

Nachtigallovo slyšení se uskuteční v návaznosti na výslech novináře Marka Přibila. Podle předsedy komise Přibil uvedl, že to byl právě Nachtigall, jenž ho poslal na první schůzku s předsedou ANO a bývalým ministrem financí Andrejem Babišem. Ze setkání Babiše a Přibila vznikly nahrávky a z jedné z nich vyplývá, že novinář předává předsedovi ANO dokumenty, které údajně pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu.

Babiš i Přibil to ale při minulé schůzi komise popřeli. „Já jsem v životě žádný živý spis v ruce neměl, nikdy jsem do žádného spisu nenahlížel,“ prohlásil Babiš. Přibil po slyšení jen uvedl, že s Babišem žádné živé spisy neprobírali.

Komise v úterý podle Plíška zváží, zda Babiše opět nepozve. Plíšek to chce navrhnout v souvislosti s tím, že bylo odloženo Babišovo trestní oznámení, které podal v květnu kvůli zveřejněným nahrávkám na neznámého pachatele pro podezření z porušení cizích práv. Státní zástupce nyní sdělil, že se trestný čin nestal. Plíšek poukazuje na to, že Babiš na poslední schůzi odmítl odpovídat na některé dotazy také kvůli podanému trestnímu oznámení. „To bylo odloženo, takže údajná překážka pro výpověď před komisí pominula,“ sdělil Plíšek.

Aféra kolem Babiše a Přibila vznik komise podnítila. Její členové se ale chtějí zabývat i úniky v korupčním případu Vidkun v Olomouckém kraji, v dotační kauze na ministerstvu školství nebo nakládáním se spisem v případu těžební společnosti OKD. Kvůli tomu by měl před komisi předstoupit na některé z dalších schůzí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

K dalším svědkům patří někteří ministři a špičky státního zastupitelství. „Všichni, u nichž jsme to zadali, byli již svými nadřízenými zbaveni mlčenlivosti,“ uvedl dnes Plíšek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

11:45 Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

„Nikoho jsem hygieně neudala, nejsem bonzačka. Půjčím si psa od sousedů a fízlové mi můžou políbit p…