Sobotka, Babiš a Bělobrádek projednají s odbory růst platů ve státní službě

10. 2. 2015 6:29

Lídři koaličních stran budou dnes jednat s odboráři o odměňování úředníků ve státní službě. Odbory požadují pro lidi, kteří spadají pod služební zákon, přidání o částku mezi deseti a 25 procenty. Premiér a šéf vládní ČSSD Bohuslav Sobotka se kloní ke zvýšení o deset procent. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je proti plošnému zvýšení platů.

Sobotka, Babiš a Bělobrádek projednají s odbory růst platů ve státní službě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek pro státní službu Josef Postránecký složil slib do rukou předsedy vlády Bohuslava Sobotky
reklama

Služební zákon by se měl týkat asi 61.000 úředníků. Ti mimo jiné budou muset poslechnout a nechat se přeložit do jiného města či odjet na služební cestu. Neměli by také být ve vedení a v radách firem. Podle odborových předáků tak ti, kteří se v práci budou řídit služebním zákonem místo zákoníku práce, přišli o část zaměstnaneckých práv. Stát by jim proto měl tuto situaci nějak nahradit.

Nastavení odměňování žádá po Česku Evropská komise. Ministerstvo práce propočítalo čtyři varianty růstu výdělků, a to o pět, deset, 15 a 25 procent. Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) by se zvýšení mělo odvíjet od náročnosti práce. Na kritériích pracuje její úřad s ministerstvem vnitra.

Proti plošnému zvýšení se staví lídr ANO Babiš. Před pár dny na Twitteru uvedl, že někteří lidé ve státní správě berou proti svým kolegům za stejnou práci dvojnásobek, takže by se spíš mělo začít s dorovnáváním platů. Řekl také, že si neumí představit, že by v soukromém sektoru zaměstnanci "dostali definitivu" a ještě jim k tomu rostl plat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

7:53 „Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

Doprava na Smetanově nábřeží v Praze je zase o něco „klidnější“ a na místě, kde dříve jezdila auta, …