Sobotka: Čerpání peněz na investice může být letos nižší než loni

15. 9. 2016 20:44

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připustil, že skutečné letošní čerpání peněz na investice ze státního rozpočtu může být nižší než loni. V srpnu podle něj představovaly kapitálové výdaje rozpočtu 46 miliard korun, což bylo o 30 miliard meziročně méně. Sobotka to dnes řekl ve sněmovně v odpovědi na interpelaci předsedy ODS Petra Fialy. Na investice je v letošním rozpočtu vyčleněno 78,5 miliardy korun včetně peněz z EU.

Sobotka: Čerpání peněz na investice může být letos nižší než loni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka

Fiala se ptal premiéra, zda je spokojen s tím, jak vláda investuje, a poukázal na nižší objem peněz na investice. „Když to porovnám třeba s růstem sociálních dávek o deset a půl miliardy, tak je to jakýsi nepoměr a ukazuje ty priority,“ řekl Fiala.

Sobotka připomněl, že loni velkou část investic tvořily peníze z fondů EU, loňský rok byl rokem jejich nejvyššího čerpání. To podle něj přispělo k tomu, že vláda výrazně navýšila kapitálové výdaje právě na vrub evropských peněz. „Čili skutečné čerpání prostředků na investice v letošním roce může být nižší, než bylo v uplynulém roce,“ řekl premiér. Vláda v tomto směru pracuje na rychlejším čerpání peněz z EU. Připravuje také spuštění velkých dálničních staveb, dodal.

Na pokles investičních výdajů poukazovali nad srpnovými výsledky státního rozpočtu i někteří ekonomové. „Z dnešního pohledu se už nezdá úplně nerealistické, že zůstane státní kasa v přebytku i na konci roku. Šlo by ovšem o nechtěný přebytek, vyvolaný neschopností státní administrativy realizovat infrastrukturní stavby,“ uvedl tehdy například hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Sobotka pokládá za užitečné, aby vláda v polovině roku udělala revizi toho, jak jsou jednotlivá ministerstva schopna čerpat přidělené peníze. „Protože tady probíhá každý rok opakovaně rozpočtová bitva o to, kolik který resort bude mít finančních prostředků, a pak se ukazuje, že řada těch resortů není schopna efektivně tyto finanční prostředky vyčerpat,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty český pse!“ Jak nás Němci mlátili a vyháněli. Vyšla zlá svědectví o době Mnichova

4:42 „Ty český pse!“ Jak nás Němci mlátili a vyháněli. Vyšla zlá svědectví o době Mnichova

Právě v dnešních dnech, kdy si český stát připomíná významné 80. výročí sudetoněmeckého puče a násle…