Sobotka: Největším bezpečnostním rizikem pro ČR bude v budoucnu Islámský stát

16.01.2015 11:55 | Zprávy

Vláda už v reakci na nedávné útoky islamistických radikálů v západní Evropě začala řešit rozšíření pravomocí tajných služeb. Příští týden by měla projednávat novelu zákona o BIS, která agentům umožní zasáhnout více do soukromí – sledovat peněžní toky a snáze identifikovat účastníky telefonních hovorů. Informují o tom páteční Hospodářské noviny s tím, že posílení zpravodajských služeb by mohlo ve sněmovně získat podporu, protože s ním souhlasí i pravicová opozice.

Sobotka: Největším bezpečnostním rizikem pro ČR bude v budoucnu Islámský stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Podle listu návrh na omezení pohybu islámských radikálů v Česku nyní začal připravovat lidovecký poslanec Ivan Gabal. "Náš zákon pamatuje na trestný čin přípravy teroristického činu, ale není tam výslovně uvedeno, že jde například o výcvik,“ řekl deníku poslanec, který si nyní zpracovává analýzu podobných opatření v Evropě.

Zákony se musí změnit tak, aby trestaly i výcvik radikálů

Nutné je změnit i to, že české zákony sice službu v cizí armádě trestají, ale na islámské radikály se to nevztahuje. "Nejde totiž o státní útvary, ale o jakési volné jednotky. Navíc je potřebujeme zachytit už ve fázi výcviku,“ vysvětlil listu Gabal.

Deník také přináší obsáhlý rozhovor s premiérem Bohuslavem Sobotkou u příležitosti toho, že zítra uplyne přesně rok ode dne, kdy jej prezident jmenoval předsedou vlády. Sobotka v něm mimo jiné uvedl, že právě Islámský stát bude pro ČR v budoucnu pravděpodobně největším bezpečnostním rizikem. Upozornil, že zejména starší členské státy EU čas od času přicházejí s návrhy na obnovení kontrol na hranicích. Sobotka si ale nemyslí, že by takový krok zastavil šíření islámského radikalismu.

Dostane BIS miliardu navíc?

Sobotka také uvedl, že ředitele BIS požádal, aby pro vládu připravil několikaletý plán rozvoje BIS. Na otázku listu, zda je pravdivá informace, že BIS by měla dostat až miliardu navíc, Sobotka řekl, že o žádné konkrétní částce nemluvil. "Požádal jsem jen ředitele služby o přípravu potřebného materiálu a předpokládám, že to bude otázka spíš dnů než týdnů. Pak to bude věc na jednání vlády, abychom našli dostatečné finanční zdroje,“ odpověděl premiér vyhýbavě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.