Sobotka: Nová vědecká centra se nemohou vnímat jen jako riziko

07.08.2014 11:43

Nová vědecká infrastruktura se nemůže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vnímat jen jako riziko pro veřejné rozpočty, ale zejména jako příležitost pro rozvoj vědy, výzkumu a inovací v Česku. Předseda vlády to dnes řekl po setkání s vicepremiérem pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Reagoval tak na obavy veřejné sféry, jak se bude nově vybudovaná čtyřicítka špičkových center financovat, až skončí čerpání evropských dotací. Úkolem vlády nyní podle Sobotky není centra zavírat, ale tlak na to, aby byly efektivní.

Sobotka: Nová vědecká centra se nemohou vnímat jen jako riziko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda vlády pro vědu, výzkum Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci
reklama

„Nová vědecká infrastruktura není jen rozpočtové riziko, ale je to veliká příležitost z hlediska rozvoje České republiky a záleží jenom na nás, jak dobře to dokážeme využít," uvedl Sobotka s tím, že nepochybně rozpočtová rizika existují. Většina center už buď stojí, nebo se staví. Evropská unie na ně přispěla zhruba čtyřiceti miliardami korun, Česko je v řádu několika miliard spolufinancovalo.

Podle Sobotky je potřeba, aby se výzkum v těchto centrech mohl dělat na kvalitativní úrovni a aby došlo k technologickému posunu a pokroku ČR. Zdůraznil, že Česko pro ně musí získat kvalitní vědce, nejenom české, ale i zahraniční. Aby se snížily náklady na státní rozpočet a současně se centra propojila s průmyslovou základnou, která je v ČR velmi silná, uvedl.

„Vznikla řada nových vědeckých pracovišť, vybudovaly se nové ústavy, vybavily nové laboratoře za prostředky, které jsme získali z fondů EU. Já vím, že se velmi často o fenoménu diskutuje jako o rozpočtové hrozbě a je s tím spojena negativní publicita, kolik stát bude muset doplácet," poznamenal premiér. Po výzkumných centrech v současnosti jezdí skupina odborníků, která zjišťuje, zda budou dlouhodobě udržitelná. Bělobrádek ve středu po jednání vlády řekl, že náklady na činnost center, která byla vybudována převážně z evropských dotací, by neměl platit jen stát.

Zavření center a vrácení části evropských dotací by podle Bělobrádka nemuselo vyjít dráž

Vicepremiér dnes na dotaz ČTK připustil, že problémů v centrech je daleko více, než se předpokládalo. Nejdříve se ale centra musejí prověřit a až výsledky kontroly ukážou, jak se bude dále postupovat.

Zavření center a vrácení části evropských dotací by podle Bělobrádka nemuselo vyjít dráž. „Budete-li pět let něco udržovat a dotovat ze státního rozpočtu, tak to také nemusejí být malé peníze. Druhá věc je, co s nimi dál. Nejde o to to udržet jen pět let, ale aby byla schopná fungovat dál," dodal. Zodpovědnost by podle něj měly nést také instituce, které projekty zahájily - většinou ústavy Akademie věd nebo univerzity.

Sobotka se má dnes sejít ještě ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ukončí tak sérii bilančních návštěv jednotlivých ministerstev, které zahájil před měsícem. Sobotka uvedl, že to byla dobrá příležitost si se členem vlády v klidu promluvit ne pod tlakem vládní agendy a po půl roce od nástupu vlády zhodnotit práci. Vláda by měla podle něj být schopna včas odhadnout blížící se problémy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…