Sobotka: Podporujeme Junckerův balíček, ale nepřeceňujeme ho

18.12.2014 16:50

Česká republika podporuje investiční balíček navržený novým šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a chystá se do něj aktivně zapojit. Českým novinářům to dnes v Bruselu řekl premiér Bohuslav Sobotka před zahájením summitu Evropské unie. Investice v hodnotě 315 miliard eur (8,7 bilionu korun) určené k oživení hospodářského růstu jsou jedním z hlavních témat zasedání prezidentů a premiérů evropské osmadvacítky.

Sobotka: Podporujeme Junckerův balíček, ale nepřeceňujeme ho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Skrutátoři při hlasování počítají hlasy
reklama

„Je to signál pro investice do ekonomiky, signál pro podporu růstu a zaměstnanosti. Z tohoto hlediska ho nepochybně česká vláda bude podporovat," prohlásil Sobotka po příjezdu do Bruselu.

Vláda již podle něj vybírá projekty, které by fond mohl financovat. Peníze určené k motivaci investorů zamíří podle něj do veřejných i soukromých projektů například v oblastech energetiky či dopravní infrastruktury. Juncker a jeho tým počítá s tím, že investiční plán by v příštích třech letech měl přitáhnout investory v členských zemích ke zhruba dvěma tisícovkám projektů.

Kolem plánu panuje shoda

Podle Sobotky však vliv projednávaného balíčku nelze přeceňovat. Česko chce prý proto rovněž akcentovat dočerpávání prostředků z kohezních fondů, neboť to „bude mít srovnatelně pozitivní vliv na ekonomický růst a zaměstnanost jako Junckerův balíček", uvedl český premiér. S jejich čerpáním má ČR dlouhodobě problémy.

Kolem nedávno představeného investičního plánu EK panuje v obecné rovině mezi členskými zeměmi shoda. Potřebu posílení investic, stejně jako nutnost strukturálních reforem a rozpočtové odpovědnosti, nikdo v principu nezpochybňuje. Čeká se především debata o detailech plánu, například o tom, zda se případně vložené prostředky budou počítat do rozpočtového deficitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…