Sobotka: Sankce proti Rusku budou účinné, pokud je udrží USA i EU

16.12.2016 6:05

Evropská unie a Spojené státy by měly v otázce sankcí vůči Rusku postupovat společně, navrhl na summitu evropské osmadvacítky český předseda vlády Bohuslav Sobotka. Pokud mají být účinné protiruské sankce, na jejichž prodloužení se na čtvrtečním jednání premiéři a prezidenti EU shodli, je dle Sobotky třeba, aby Brusel a Washington spolupracovaly, píše ČTK.

Sobotka: Sankce proti Rusku budou účinné, pokud je udrží USA i EU
Foto: Hansniko Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

„Požádal jsem zástupce Evropské komise, aby docházelo ke komunikaci a koordinaci s novou americkou administrativou, protože si myslím, že pokud postup vůči Rusku má být účinný, tak by měl být založen na obdobném postupu Evropy a Spojených států,“ řekl Sobotka.

Summit rozhodl o prodloužení protiruských sankcí vzhledem k tomu, že stále nedošlo k naplnění mírových dohod z běloruského Minsku, které se týkají konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými vzbouřenci na východě země.

Trump by měl konzultovat s EU, míní Sobotka

K vyhlášení sankcí v roce 2014 přistoupila EU ve shodě s Bílým domem. S blížícím se nástupem Donalda Trumpa na post amerického prezidenta se však stále častěji hovoří o tom, že USA od nich ustoupí. Podle agentury TASS o zrušení sankcí tento týden jedná v Moskvě bývalý spolupracovník Trumpa Jack Kingston.

Šéf unijních summitů Donald Tusk poznamenal, že soudy o budoucím postoji USA ještě nejsou na místě. „Je stále příliš brzy na odpovědné hodnocení politiky nové americké administrativy vůči Rusku,“ řekl Tusk. Z USA je podle něj nyní slyšet mnoho různých signálů. „Je to ale pořád v zásadě přípravný proces. Musíme počkat na formální prohlášení nového prezidenta. A to určitě nebude v prosinci,“ dodal. Trump do Bílého domu nastoupí až koncem ledna.

Také Sobotka řekl, že zatím není možné předjímat, jak se zachová nová americká vláda. „Myslím, že i nová americká vláda by měla tyhle věci konzultovat s Evropou tak, abychom každý nepostupovali v té důležité otázce naplňování minských dohod samostatně,“ míní Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…