Sobotka: Vláda může těžko klesnout hlouběji

17.03.2012 7:53

V minulých dnech zaplnily ulice davy nespokojených občanů, kteří požadovali pád vlády. Heslo „demise“ skandovali lidé od Prahy až po Ostravu. „Myslím si, že je to jasný signál rostoucího sociálního napětí a frustrace ve společnosti. Vláda by na to měla reagovat, začít komunikovat, vzdát se své arogance a nepodceňovat sociální dialog,“ radí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sobotka: Vláda může těžko klesnout hlouběji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Vládu se snaží svrhnout i sociální demokraté. Potřetí se pokusili vyslovit nedůvěru. „Řada věcí, které děláme v Poslanecké sněmovně, může vyznívat marně. Nicméně my jsme povinni takto postupovat. Jednáme jménem našich voličů a jménem veřejnosti, která je nespokojená s tím, jak současná vláda funguje. S Topolánkovou vládou lidé nesouhlasili, ale Nečasovu vládu nenávidí. Stagnuje ekonomika, roste nezaměstnanost, klesají reálné mzdy, budou klesat reálné důchody. Vládě nedůvěřuje 78 procent obyvatel. Zdá se, že vláda těžko může klesnout hlouběji, “ řekl Sobotka v rozhovoru pro Právo.

ČSSD považuje za ideální předčasné volby do Sněmovny v  podzimním termínu. Mohly by se spojit i s prezidentskými. „Podzimní termín je ideální pro veřejné rozpočty, protože bychom ušetřili finanční prostředky. V případě, že by se nám nepodařilo vládu svrhnout teď na jaře a padla by až na podzim, pak je možné uvažovat o sloučení s jedním ze dvou termínů, ve kterých se odehraje přímá volba prezidenta republiky,“ potvrdil Sobotka.

Koalici oslabuje řada faktorů

Pád vlády by kromě ČSSD podpořili pravděpodobně komunisté a někteří nezařazení poslanci. To by ale nejspíš nestačilo. „Když hovořím neformálně s poslanci vládních stran, cítíme hodně velké znechucení ze současné situace. Stále méně vládních poslanců věří, že Nečasova vláda je schopna u veřejnosti svoji politiku obhájit,“ tvrdí Sobotka s tím, že koalici by také velmi oslabilo, pokud by ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odešel z vlády. „Je tedy celá řada faktorů, která ohrožuje soudržnost vládní koalice,“ shrnul.

„Řada občanů ví, že klademe odpor vládní politice, ať už jde o důchodovou reformu nebo nespravedlivé zdražování potravin, ale současně ví, že nemáme dostatek hlasů, abychom to změnili. Jediná šance jsou nové volby,“ prohlásil Sobotka.

Co pravice zavede, to levice zruší

A co by ČSSD změnila, pokud by ve volbách uspěla? „Jde o kroky počínající Kalouskovou daňovou reformou z roku 2008 a končící Drábkovou penzijní reformou z loňského roku. Budeme muset odstranit rovnou daň. Budeme muset zrušit druhý pilíř v rámci důchodového systému nebo ho podstatným způsobem osekat, zrušit poplatky ve zdravotnictví. A to s pravicovým koaličním partnerem půjde jen těžko,“ vysvětlil.

S KSČM by však sociální demokraté do koalice také nešli. Takže s kým? „Budeme chtít vytvořit programovou koalici. Tu můžeme vytvořit s buď s jinými politickými stranami, nebo to může být program menšinové vlády, kterou se rozhodne některá z jiných politických stran tolerovat,“ spekuluje Sobotka.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…