Sobotka a Babiš, spolu chyceni, spolu pověšeni. Rozbor, proč ČSSD nakonec nehlasovala proti partnerovi

06.03.2016 8:47 | Zprávy

„Spolu chyceni, spolu pověšeni. ČSSD a ANO nemají alternativu.“ Tak nazval svůj komentář komentátor serveru Echo24.cz Petr Holub.

Sobotka a Babiš, spolu chyceni, spolu pověšeni. Rozbor, proč ČSSD nakonec nehlasovala proti partnerovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Jak Holub konstatoval, někdy i přes krizi je lepší zatnout zuby a přece jen zkusit, jestli to nepůjde vydržet, než se pustit do brutálních konfliktů. A to je nynější případ. „Sociální demokraté a zvláště sociálnědemokratičtí poslanci se chtěli distancovat od Andreje Babiše a jeho gigantického střetu zájmů. Proto mnozí z nich opozici slíbili, že podpoří zákon navržený poslancem TOP 09 Martinem Plíškem, který by Babišovi zakázal žádat o veřejné zakázky,“ píše Holub. Babiš však pohrozil položením koalice a předčasnými volbami a ČSSD couvla. 

„Páteční ústup sociálních demokratů se od té doby vykládá různými způsoby. Není překvapením, že zvláště opoziční poslanci oprášili výtku, podle níž chladný a racionální Sobotka není chlap. Také podle očekávání se spekuluje o tom, jak se premiér a ostatní sociální demokraté lekli, že Babišova média opět z dávné minulosti vytáhnou nesrovnalosti při privatizaci nejen ostravských dolů, ale také plzeňské Škodovky, při níž Sobotka asistoval,“ konstatuje Holub. A všímá si také dotační aféry Čapí hnízdo ohrožující Babiše, což však rozhodně není stejná munice jako deset let staré ohlasy ostravské a plzeňské privatizace. 

„Obliba koaliční vlády Bohuslava Sobotky ani jejích protagonistů neklesá, občas dokonce roste. S tím roste i nervozita, co se stane, když všechno nepůjde tak dobře. Ekonomika se v minulém roce skoro rekordně zlepšila, zůstává však na prášcích s názvy nízký kurz koruny a vysoké eurodotace. Jak přijmou lidé, až se prášky vysadí a ekonomika zpomalí? A co udělá s popularitou vládních stran, když nastane první opravdu vážný průšvih, který už nepůjde svést na předchozí kabinety? Třeba by bylo lepší vládu rozpustit a především znemožnit partnera, který bude za všechno odpovědný,“ podotýká Holub s tím, že gigantický malér se blíží také v podobě dálničního mýta, které od příštího roku nebude nikdo vybírat. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Problém státního rozpočtu není v jeho nedostatečných příjmech, ale v jeho výdajích

Když není problém v příjmech, tak proč zvyšujete daně? A když jde o výdaje, tak na nás lidech - na všech skupinách jste šetřili. Kolik jste ale ušetřili na sobě? Co vím, tak se vám zvedli platy, navýšili jste počet ministerstev... A jestli budete vládnout dál, tak jak si to dál představujete? Kde ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Oni se tím už vůbec netají.“ Rajchl v šoku po slovech Pavla

21:32 „Oni se tím už vůbec netají.“ Rajchl v šoku po slovech Pavla

Jindřich Rajchl, předseda strany PRO a lídr kandidátky SPD v Moravskoslezském kraji, varoval v rozho…