Sobotka a Babiš, spolu chyceni, spolu pověšeni. Rozbor, proč ČSSD nakonec nehlasovala proti partnerovi

06.03.2016 8:47

„Spolu chyceni, spolu pověšeni. ČSSD a ANO nemají alternativu.“ Tak nazval svůj komentář komentátor serveru Echo24.cz Petr Holub.

Sobotka a Babiš, spolu chyceni, spolu pověšeni. Rozbor, proč ČSSD nakonec nehlasovala proti partnerovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Jak Holub konstatoval, někdy i přes krizi je lepší zatnout zuby a přece jen zkusit, jestli to nepůjde vydržet, než se pustit do brutálních konfliktů. A to je nynější případ. „Sociální demokraté a zvláště sociálnědemokratičtí poslanci se chtěli distancovat od Andreje Babiše a jeho gigantického střetu zájmů. Proto mnozí z nich opozici slíbili, že podpoří zákon navržený poslancem TOP 09 Martinem Plíškem, který by Babišovi zakázal žádat o veřejné zakázky,“ píše Holub. Babiš však pohrozil položením koalice a předčasnými volbami a ČSSD couvla. 

„Páteční ústup sociálních demokratů se od té doby vykládá různými způsoby. Není překvapením, že zvláště opoziční poslanci oprášili výtku, podle níž chladný a racionální Sobotka není chlap. Také podle očekávání se spekuluje o tom, jak se premiér a ostatní sociální demokraté lekli, že Babišova média opět z dávné minulosti vytáhnou nesrovnalosti při privatizaci nejen ostravských dolů, ale také plzeňské Škodovky, při níž Sobotka asistoval,“ konstatuje Holub. A všímá si také dotační aféry Čapí hnízdo ohrožující Babiše, což však rozhodně není stejná munice jako deset let staré ohlasy ostravské a plzeňské privatizace. 

„Obliba koaliční vlády Bohuslava Sobotky ani jejích protagonistů neklesá, občas dokonce roste. S tím roste i nervozita, co se stane, když všechno nepůjde tak dobře. Ekonomika se v minulém roce skoro rekordně zlepšila, zůstává však na prášcích s názvy nízký kurz koruny a vysoké eurodotace. Jak přijmou lidé, až se prášky vysadí a ekonomika zpomalí? A co udělá s popularitou vládních stran, když nastane první opravdu vážný průšvih, který už nepůjde svést na předchozí kabinety? Třeba by bylo lepší vládu rozpustit a především znemožnit partnera, který bude za všechno odpovědný,“ podotýká Holub s tím, že gigantický malér se blíží také v podobě dálničního mýta, které od příštího roku nebude nikdo vybírat. 

Původní text ZDE.

„Na obzoru se navíc objevil další a ještě větší průšvih, který se v první řadě týká především sociálních demokratů. Vláda se do značné míry oprávněně pyšní, jak dokáže čerpat eurodotace, jenže teď vážně hrozí, že bude vracet Evropské unii padesát miliard z dotačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Babiš byl k ministryni školství Kateřině Valachové loajální a dosud drží výbušné informace u ledu. Není však důvod, aby v tom pokračoval během koaliční války,“ sděluje také komentátor. 

„Nechám vás v tom,“ naznačil Babiš Sobotkovi dokonce i v médiích, a to stačilo, že protibabišovská revolta sociálních demokratů skončila. Majitel Agrofertu vyhrál bitvu a teď může rozhodnout, jestli se mu spíše vyplatí ve vládě zůstat, anebo přejít do opozice a zahájit osmnáctiměsíční volební kampaň,“ uzavřel Holub s tím, že oba muži toho však na sebe vědí příliš mnoho. A pokud jednoho z nich usvědčí ze zločinu, budou nakonec viset oba, uvědomují si podle Holuba koaliční partneři. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …