Sobotka bude jednat s kancléřem Rakouska o dopravním spojení a EU

31.07.2014 6:02

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude dnes v Praze jednat s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem. Předsedové vlád sousedních zemí chtějí spolu mluvit o rozvoji přeshraniční dopravní infrastruktury nebo o modernizaci železničního spojení Praha-Vídeň. Lze očekávat, že se dotknou i formování nové Evropské komise, v níž obě země usilují o získání postu evropského komisaře pro regionální rozvoj.

Sobotka bude jednat s kancléřem Rakouska o dopravním spojení a EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu v Lidovém domě, tedy srdci ČSSD
reklama

Tento resort v dosluhující komisi řídí rakouský eurokomisař Johannes Hahn. Vídeň ho nominovala i do týmu příštího šéfa komise Jeana-Claudea Junckera a ráda by, aby měl regionální politiku EU i nadále na starosti. V Bruselu je nicméně zvykem, že ve druhém období se eurokomisaři posouvají na významnější posty. Na to sází i česká vláda, která by chtěla resort regionálního rozvoje vyjednat pro svou kandidátku, ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou (ANO).

Rakušané jsou proti dostavbě Temelína

Česko a Rakousko se dlouhodobě rozcházejí v postoji k energetice. Rakušané odmítají jadernou energii a nelíbily se jim plány na výstavbu dalších dvou bloků jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Tendr na dostavbu elektrárny zrušila polostátní firma ČEZ letos v dubnu poté, co vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína. Spekuluje se však, že by nové výběrové řízení mohl ČEZ vypsat příští rok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…