Sobotka byl donucen začít se chovat drsněji. Ale není to prý kvůli Babišovi

18.02.2017 6:51 | Zprávy
autor: vam

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka mění styl. Z diplomata, který se nenechá vyprovokovat a jemuž byl vždy bližší úřednický styl, má teď být sebevědomý předseda, který dovede ČSSD i po příštích volbách do vlády. Za změnou však nestojí jen reakce na vystupování ministra financí Andreje Babiše z ANO. Hlavním důvodem je podle hlasů ze Sobotkova okolí situace uvnitř strany. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Sobotka byl donucen začít se chovat drsněji. Ale není to prý kvůli Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Zatímco první tři roky bylo cílem hlavně držet vládu pohromadě, teď se mnohem víc dostává do popředí vnitrostranická politika. Jde o to, mobilizovat členskou základnu i voliče,“ cituje list jednoho z nejmenovaných Sobotkových spolupracovníků. „Může to souviset s atmosférou před sjezdem. Má se rozhodovat o budoucnosti a personáliích. A samozřejmě to bude lépe fungovat, když vedení bude vystupovat razantněji,“ všímá si pak místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

Sobotka podle listu vycítil, že i když nemá při kandidatuře na post předsedy ČSSD soupeře, hrozí, že získá slabý mandát. To by mohlo způsobit, že delegáti mu do vedení navolí lidi, se kterými nebude chtít spolupracovat, a straníci pak spíš než volební kampaní budou žít stranickými spory.

Premiér, jak list píše, potřebuje pravý opak: spolustraníky sjednotit, aby do voleb přes zatím nepříznivě se vyvíjející průzkumy nešli s poraženeckou náladou. A také, aby do voleb šli bez pragmatické úvahy, že teď sice předsedu podpoří, ale po volbách si najdou nového. Sobotka se obává, že by se této role mohl zhostit jeho kritik, jihočeský hejtman Jiří Zimola. I vůči němu tak premiér zostřil, označil ho za „Babišovu loutku“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…