Sobotka má prý plán na eliminaci Babiše. A ač se to nezdá, už jej realizuje

22.02.2017 22:28

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vytáhl týden před sněmem hnutí ANO do boje proti Babišovi. Využil k tomu daňové plány ČSSD, ve kterých je řečeno, kdo na levicových plánech sociální demokracie vydělá a kdo prodělá. Andrej Babiš musí vsadit na jinou kartu. Pokud se chce stát premiérem, musí splnit všechno všem. Neměl by prý také zapomínat, že mu popularita nevydrží věčně.

Sobotka má prý plán na eliminaci Babiše. A ač se to nezdá, už jej realizuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka

Pokud chce současný ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš uspět v nadcházejících sněmovních volbách, musí slíbit všechno všem, domnívají se politologové. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka však svého hlavního volebního rivala tlačí k tomu, aby se profiloval spíše jako pravicový politik, a přišel tak o část voličů, které sociální demokracii sebral v krajských volbách.

„V případě hnutí je typické, že se snaží být středovým subjektem pro všechny. Z logiky věci musí slíbit všechno všem a nikoho si zvlášť nepopudit, což je základní pravidlo,“ vysvětluje pro Info.cz politolog Pavel Šaradín. Pravolevé rozdělení politické scény Babišovým zájmům nenahrává. Ten těží především z toho, že sám sebe představuje veřejnosti jako bojovníka proti zkostnatělým a zkaženým stranám.

„Je volební rok, sněm rozhodne o týmu, který povede hnutí do těch nejdůležitějších voleb, ve kterých lidé rozhodnou, zda tady budou mít nadále Sobotku s Kalouskem na věčné časy, anebo jestli dají šanci našemu hnutí,“ nechal se slyšet člen koaliční vlády Bohuslava Sobotky.

Politolog Jiří Pehe k tomu dodává, že hnutí ANO už nemá moc prostoru k dalšímu růstu. Babišovi by se prý mohlo dařit ještě víc jen v případě, že sociální demokracie totálně pokazí kampaň a bude víc energie věnovat hádkám uvnitř strany než voličům. Pokud se sociální demokraté zaměří na voliče, Babiš se svým ANO by mohl oslabit. Jiří Pehe má za to, že voliči Babišovi sečtou ve volbách jeho skandály.

Podle politologa Lubomíra Kopečka je sice obtížné odhadnout výsledky voleb celých osm měsíců před volbami, ale prozatím se ukazuje, že si Babiš v zásadě drží své příznivce. Pokud volby vyjdou tak, jak naznačují průzkumy, potvrdí se, že mezi roky 2013 až 2017 si hnutí ANO významně polepšilo.

„Připomenout mohu relativně mírný pokles v preferencích, který strana zažila loni po kauze Čapí hnízdo. Pokud se totéž potvrdí v šetřeních po debatě kolem kauzy jednokorunových dluhopisů, bude zjevné, že je tady oproti volbám 2013 zjevný posun v upevňování vazby voličů na hnutí ANO, i když to zatím není na úrovni komunistů, lidovců a ODS,“ vysvětluje Kopeček.

Celou zprávu naleznete zde.

Politolog Lukáš Jelínek uznává, že Andrej Babiš táhne hnutí nahoru svou rétorikou, co ostatní členové strany cítí a svému předsedovi do ničeho moc nemluví. Kouzlo Andreje Babiše však nevydrží věčně. „ANO cítí, že ho Babiš svým originálním stylem táhne vzhůru, a nechce to ničím rozmělňovat. O to tvrdší ale může být jednou pád – získávat slávu na pouhé rétorice nepůjde do nekonečna,“ vysvětluje Jelínek.

Své by o tom mohli vyprávět populární politici Michal Hašek nebo Jiří Dienstbier (oba ČSSD). Ve své době si vedli u veřejnosti dobře, ale dnes už to neplatí. Babiš však prozatím stále táhne, takže nelze čekat, že na víkendovém sjezdu hnutí uvidíme nějakou vnitrostranickou bitvu.

„Nelze proto čekat, že by se na sjezdu debatovalo o programu, ideovém ukotvení hnutí, natož případných politických spojencích. Babiš bude útočit na všechny strany, komunisty nevyjímaje. Je to prakticky vyloučeno, někdo z delegátů by mu ale mohl aspoň jednou připomenout, že právě jim nabízel po krajských volbách v Ústeckém kraji post hejtmana,“ doplňuje server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…