Sobotka obsáhle popsal, co zde napáchala protiruská hysterie. Žádnou železnou oponu prý stavět nehodlá

07.06.2014 16:59

Důvody, které jej vedly k výroku o tom, že ČR v současné době nepotřebuje mít na svém území vojska NATO, vysvětlil na svém blogu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přiznává, že agresivní postup Ruska vůči Ukrajině vyžaduje důraznou reakci mezinárodního společenství. Na druhé straně ale odmítá protiruskou hysterii.

Sobotka obsáhle popsal, co zde napáchala protiruská hysterie. Žádnou železnou oponu prý stavět nehodlá
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Česká sociální demokracie je podle Sobotky přesvědčena o tom, že správnou odpovědí na ukrajinskou krizi není návrat ke studené válce a spouštění nové železné opony mezi Evropskou unií a Ruskem. „Budoucnost vzájemných vztahů dlouhodobě nevyřeší ani posilování vojenské přítomnosti NATO na východních hranicích EU,“ podotýká český premiér.

Skutečnost, že ČSSD odmítla zavádění plošných hospodářských sankcí vůči Rusku, jak k tomu vyzývali zejména představitelé TOP 09 a ODS, vysvětluje tím, že na sankce by ve skutečnosti doplatili nezaměstnaností a poklesem životní úrovně obyčejní lidé na obou stranách takového ekonomického konfliktu.

Celý text premiéra Sobotky ZDE

Sobotka poukázal na to, že české podniky už jednou východní trhy opustily. „Stalo se tak z ideologických a transformačních důvodů v devadesátých letech. Místo po našich firmách obratem a bez politických skrupulí zaplnili podnikatelé z Německa, Nizozemska nebo třeba Francie,“ poznamenal s tím, že české podniky se pak na ruské trhy dalších deset let složitě a pracně vracely. „A poté, kdy se nám to konečně povedlo, požadují někteří čeští pravicoví politici, abychom se z východních trhů v rámci sankcí opět stáhli. Je jasné, jak by to dopadlo,“ konstatoval.

Podle Sobotky by naše výrobky a služby velmi rychle nahradily dodávky z jiných, a to i spojeneckých západních, států.

Je zvláštní, že ČSSD je okřikována vždy, když uplatní jiný než mediálně prosazovaný názor

„Protiruská hysterie šířící se v některých patrech naší společnosti, by nám neměla bránit ve schopnosti činit racionální rozhodnutí v bezpečnostní oblasti,“ uvedl Sobotka s tím, že ČSSD je přesvědčena o tom, že současná bezpečnostní situace naší země nevyžaduje přítomnost jednotek NATO.

„Je smutné a také komické, že po umístění jednotek NATO u nás volají zejména ti politici, kteří se v Nečasově vládě zasadili o naprostou devastaci rozpočtu české armády. To je skutečný festival pokrytectví,“ poznamenal a dodal, že jeho vláda se bude snažit zastavit snižování výdajů na obranu tak, abychom se za stav naší armády nemuseli před spojenci stydět.

Podle Sobotky je také zvláštní, jak je ČSSD ze všech stran okřikována pokaždé, když uplatní v souvislosti s ukrajinskou krizí jiný názor než je obecně mediálně prosazovaná podpora stupňování konfrontace. „Ať už jde o naše odmítnutí plošných hospodářských sankcí vůči Rusku nebo třeba zdrženlivý postoj vůči potřebě umístění jednotek NATO na českém území,“ uvedl premiér.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šedivý: Spojení Číny a Ruska? NATO zaspalo. To, pokud se dokončí... A k tomu další rána

19:34 Generál Šedivý: Spojení Číny a Ruska? NATO zaspalo. To, pokud se dokončí... A k tomu další rána

Při spojování Ruska a Číny Severoatlantická aliance zaspala, kdyby se tyto dvě velmoci spojily i voj…