Sobotka odmítá, že si Kopazcová stěžovala na akce k Osvětimi v ČR

08.01.2015 12:20 | Zprávy

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl tvrzení polského listu Gazeta Wyborcza, že si polská premiérka Ewa Kopaczová stěžovala na konání připomínky k 70. výročí osvobození osvětimského nacistického vyhlazovacího tábora v Česku. V tiskovém prohlášení uvedl, že takový telefonát od polské kolegyně neměl a že akce konané na konci ledna v České republice nejsou konkurenční ke vzpomínkovému shromáždění v Polsku.

Sobotka odmítá, že si Kopazcová stěžovala na akce k Osvětimi v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka byl hostem Otázek Václava Moravce

"Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní," citoval dnes polský list nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérky. "Samotné premiérce Ewě Kopaczové se česká iniciativa nelíbí natolik, že to telefonicky sdělila šéfovi pražského kabinetu Bohuslavu Sobotkovi," napsala Gazeta Wyborcza.

"Informace uvedená v polských novinách je nepravdivá, žádný telefonát se stížností polské premiérky neproběhl," reagoval v tiskovém prohlášení Sobotka. "Akce Let My People Live pořádaná v České republice, kterou organizuje a financuje Evropský židovský kongres, mimo jiné pod záštitou předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a za podpory české vlády, není v žádném případě konkurenční vůči vzpomínkám v Polsku. Totéž se týká pietních aktů, které proběhnou v Terezíně a na Pražském hradě," zdůraznil premiér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Společná střední Evropa, bez Německa. 90 let starý plán našeho premiéra

4:45 Společná střední Evropa, bez Německa. 90 let starý plán našeho premiéra

Orientace na Francii a Velkou Británii, to byl koncept prvorepublikové zahraniční politiky ražený Ed…