Sobotka odsoudil SPOZ k zániku. Zemanova strana prý nemá budoucnost

01.02.2013 10:31

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má podle svých slov z vítězství Miloše Zemana (SPOZ) radost. Přesto může mít i tak trochu důvod k obavám. Před deseti lety se totiž ocitl na seznamu zrádců, kteří v tehdejší prezidentské volbě Zemana nepodpořili a otevřeli tím cestu na Hrad Václavu Klausovi. V druhém kole nynější volby tedy jednala ČSSD pragmaticky, když svým voličům doporučila Miloše Zemana.

Sobotka odsoudil SPOZ k zániku. Zemanova strana prý nemá budoucnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD

"Vyhrál kandidát, kterého jsem volil a kterého podpořila sociální demokracie. Kandidát vládní koalice Karel Schwarzenberg byl poražen. Takže mám radost," popisuje Sobotka svoje pocity z volby hlavy státu v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Nepřímou volbu před deseti lety příliš komentovat nechce, ale hlavní chybou bylo podle něj to, že se prezidentský kandidát nedokázal dohodnout s Unií svobody a lidovci. "Tehdy ale Miloš Zeman stejně neměl šanci na zvolení, protože Zemana nevolili komunisté. Volili ho sice sociální demokraté, ale nedostal žádné jiné hlasy," říká Sobotka.

Za posledních deset let se toho prý hodně změnilo. "Strana už není ovládaná žádným kultem osobnosti a dokáže si s Milošem Zemanem vytvořit pragmatický vztah spolupráce tam, kde to bude programově logické a kde to bude vzájemně výhodné. Tehdy jsem byl ministrem financí a vypadl jsem z užšího vedení a nevím, co se odehrálo mezi premiérem a Milošem Zemanem," tvrdí šéf ČSSD.

Sobotka věří, že ČSSD toto trauma překoná. Fakt, že sociální demokracie doporučila ve druhém kole Miloše Zemana, podle něj napomůže k tomu, aby se vztahy mezi stranou a Zemanem narovnaly.

SPOZ byl účelový projekt

Jednotu ČSSD podle Hospodářských novin rozděluje otázka případného sloučení ČSSD se Zemanovou stranou SPOZ.

"SPOZ byla vytvořena do značné míry účelově, aby pomohla politickým ambicím Miloše Zemana a možná okruhu lidí kolem něj. Není to politická strana, která by měla zajištěnou nějakou dlouhodobější existenci," předpokládá Sobotka a zemanovce označuje za "něco jako taková postkomunistická Véčka." Dají se tam prý najít lidé, kteří měli vazby a funkce v minulém režimu, podnikatelé s vazbami na Rusko nebo s vazbami do podnikatelského polosvěta, říká.

Ačkoli Sobotkův spolustraník a jihomoravský hejtman Michal Hašek by o slučování stran uvažoval, ČSSD to podle Sobotky nemá zapotřebí. Je dostatečně silná na to, aby nemusela vytvářet předvolební koalice, a to ani se SPOZ, ani se stranou expremiéra Jiřího Paroubka LEV 21.

Ve vedení chci Dienstbiera

Sobotka je rozhodnut na březnovém sjezdu strany doporučit delegátům konkrétní jméno, a to Jiřího Dienstbiera, který rovněž bojoval o post hlavy státu. Ačkoli to jindy nedělá, v jeho případě udělá Sobotka výjimku. "Ve volbách na prezidenta odvedl velký kus práce, získal 830 tisíc hlasů, víc, než jsme dostali v krajských volbách jako celá strana dohromady. Měl by být ve vedení strany," vysvětluje Bohuslav Sobotka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…