Sobotka pokáral politiky. Řeč přišla i na brněnského Onderku a Václava Havla

13.10.2014 18:48

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl hostem pondělní Kauzy dne na Rádiu Impuls. Kriticky zhodnotil počínání politických stran před volbami. Občané podle jeho názoru měli často pocit, že jim politici nenaslouchají. Zároveň se však zastal dosavadního brněnského primátora Romana Onderky z ČSSD, proti němuž se dlouhodobě vymezovalo hnutí Žít Brno a v těchto komunálních volbách uspělo, když skončilo na třetím místě. Premiér hovořil i o situaci v Praze a o Václavu Havlovi.

Sobotka pokáral politiky. Řeč přišla i na brněnského Onderku a Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka zavítal do sportovního klubu Slavie. Návštěva se nesla v přátelském duchu
reklama

Politické strany se prý podle předsedy vlády na některých místech zapouzdřily do sebe a nenaslouchaly občanům, což podle jeho názoru vedlo k tomu, že se občané angažovaní v různých iniciativách rozhodli sami kandidovat. „To vedlo k tomu, že se ve městech roztříštila politická scéna a budou se poměrně složitě sestavovat koalice. O Praze má ale Sobotka jasno.

„Já myslím, že v Praze je vhodná koalice ANO s ČSSD a Trojkoalicí, což je na vládním půdorysu. Nebyly by tam zastoupeny strany, které se v posledních letech podílely na chodu Prahy,“ zdůraznil Sobotka. ANO podle jeho názoru vyhrálo volby, ale často se až při sestavování koalic teprve ukáže osobnost lídra, zda je schopen vyjednávat.

Pozvedl obočí nad tím, že TOP 09 vyslovila podporu senátním kandidátům ČSSD tam, kde stojí proti kandidátům ANO. Premiéra to překvapilo, protože TOP 09 vnímá jako pravicovou stranu. ČSSD prý žádné plošné doporučení pro druhé kolo voleb dávat nebude.

Brno a Václav Havel

V Brně jsme byli v posledních 25 letech 17 let v opozici, ale posledních osm let tam vládl jako primátor Roman Onderka. Po osmi letech může přijít určitá únava, ale Roman Onderka i tak skončil druhý na pásce jen těsně. ČSSD má dál v Brně silnou pozici,“ podotkl premiér. Nebránil by se tomu, aby v největším moravském městě vládla koalice ANO a ČSSD.

Následně prozradil, že ho čeká cesta do Spojených států u příležitosti 17. listopadu a že by se tam rád setkal s řadou politiků. „Čeká nás velmi hezký moment odhalení busty Václava Havla v Kongresu USA. To je velmi výjimečná událost, jen pár lidem se to podařilo a Václavu Havlovi se to podařilo díky jeho životnímu příběhu a životnímu dílu,“ poznamenal premiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

10:05 DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

Premiér již několikrát ubezpečoval, že očkování je a bude dobrovolné. Ale řídí se podle svých slov n…