Sobotka prý Merkelové "helfne". Komentátor Palata z toho má radost

26.08.2016 7:54

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek zavítala na pár hodin do Prahy. Proč vlastně, když se má zakrátko setkat s představiteli celé Visegrádské čtyřky, tedy i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD)? Luboš Palata nabízí v páteční MF Dnes vysvětlení. Sobotka prý Merkelové může „helfnout“.

Sobotka prý Merkelové "helfne". Komentátor Palata z toho má radost
Foto: archiv
Popisek: Angela Merkelová a Bohuslav Sobotka
reklama

Angela Merkelová pokračuje v jízdě Evropskou unií a snaží se řešit současně brexit a uprchlickou krizi. Především u druhého tématu naráží ve střední Evropě na tuhý odpor, pokud jde o povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Jak polská premiérka Beáta Szydlová, tak maďarský premiér Viktor Orbán naznačují, že vůči Merkelové budou opravdu nesmlouvaví. Slovenský premiér Robert Fico je prakticky ve stejné pozici, protože Slováci spolu s Maďary systém povinných uprchlických kvót poslali k soudu.

Naproti tomu Sobotka Merkelové říká, že Češi a Němci mají celou řadu společných témat a shodují se i v návrzích na řešení migrační krize. Až na ty nešťastné kvóty. Politolog Tomáš Nigrin z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy má za to, že Merkelová navštívila Prahu proto, aby si dopředu promluvila s premiérem, který jí je z celé V4 názorově nejblíže. Sobotka může sehrát roli smiřovatele německé kancléřky s nesmlouvavým Viktorem Orbánem a spol. „Věřím, že i v migrační politice najdeme nakonec s visegrádskými státy shodu,“ uvedla optimisticky po jednáních v Praze Merkelová.

Pomoci neboli „helfnout“ v tom Merkelové může právě Sobotka. Proto se český premiér setká s Merkelovou hned dvakrát, zatímco ostatní premiéři V4 jen jednou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

On kecá, kecá! Hejma zná příští boj o Hrad. Dost temné barvy

7:56 On kecá, kecá! Hejma zná příští boj o Hrad. Dost temné barvy

Ve svém pravidelném pondělním vysílání řešil Ondřej Hejma tentokrát českou politiku. A to důkladně. …