Sobotka psal evropským lídrům: Musíme zachovat Schengen. Jinak zvítězí extremisté

16. 12. 2015 17:06

Schengenský prostor je vlajkovou lodí Evropské unie. Jeho ztráta by znamenala ztrátu důvěry v unii jako celek a nesla by s sebou větší ochotu Evropanů naslouchat nacionalistům a xenofobům, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerský předseda to napsal v dopise evropským lídrům před nadcházejícím summitem EU.

Sobotka psal evropským lídrům: Musíme zachovat Schengen. Jinak zvítězí extremisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

"Evropská unie v současné době čelí jedné z nejtěžších výzev ve své historii. Migrační a uprchlická krize donutila mnohé členské státy, aby dočasně znovu zavedly kontroly na svých vnitřních hranicích. V sázce je schengenský prostor - jeden z hlavních úspěchů evropské integrace," upozorňuje český premiér.

Varuje také před vzestupem extremistů. "Politici, kteří se až do nedávné doby pohybovali především v temnějších koutech našich demokracií, těží ze strachu a nejistoty, které pociťuje mnoho našich občanů," píše v dopise. Evropa proto podle něj musí jednat rychle, aby obnovila důvěru občanů, jinak mohou být ochotnější "naslouchat nacionalistickým či dokonce xenofobním výkřikům falešných proroků".

Úsilí směřující k zachování schengenského prostoru by se podle Sobotky mělo zaměřit na plné a efektivní využívání agentury Frontex nebo efektivní revizi schengenského hraničního kodexu, který by měl poskytovat účinný rámec pro řízení pohybů přes vnější hranici Evropské unie. Český premiér požaduje také urychlení prací na konceptu "inteligentních hranic" a provádění sjednaného rámce pro spolupráci s Tureckem a africkými zeměmi jakož i posilování spolupráce a pomoci zemím na západobalkánské migrační trase.

Unijní summit se uskuteční ve čtvrtek a v pátek, kromě aktuální situace s uprchlíky se bude jednat i o ekonomických otázkách, například o energetické unii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

7:55 Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce da…