Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

22.10.2017 16:26

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro server Blesk.cz v Lánech vyjádřil k výsledkům voleb. Moderátorem diskuse byl David Vaníček.

Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„Nechci teď debatovat o tom, co bylo a co nebylo překvapením. Vždycky jsem říkal občanům, že vyhraje ten nejlepší. Žádný politik by občanům neměl radit. Já jen radil, aby lidé k volbám šli,“ sdělil úvodem Zeman. „Rozhodujícím faktorem pro úspěch nebo neúspěch jakékoli politické strany nebo hnutí je osobnost jejího předsedy. A tady vyznívají tři výrazné osobnosti – Andrej Babiš, Tomio Okamura a spolu s ním Ivan Bartoš za Piráty. My bychom si měli těchto lidí vážit, protože dovedli svoje strany k relativnímu úspěchu,“ sdělil.

Na opačném pólu je podle něj nejstarší česká politická strana. „Bylo to neosobností jejího předsedy,“ rýpl do ČSSD. „Něco podobného je i TOP 09. Kdyby nebylo Dominika Feriho, tak by TOP 09 asi nebyla ve sněmovně. TOP 09 má v čele antilídra, který její voliče spolehlivě odpuzuje,“ řekl. 

„Nyní je před námi daleko složitější jednání o koalicích. To musí v první řadě vést hnutí ANO. Prezident má jen doporučující hlas. Na druhé straně se budu snažit pomoci takovému procesu, aby zde vznikla silná a akceschopná vláda,“ dodal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman i nadále v pořadu tvrdil, že tyto volby nebyly zásadní ani zlomové. Zlomové byly jen ty, když se měnil režim. „U všech ostatních voleb, aby se lidé dostavili k volbám, se to jen říkalo, že jsou zlomové,“ dodal.

Andrej Babiš podle něj není populista, ale pragmatik. „Jeho kniha O čem sním, když náhodou spím je velice zajímavá. A ten 40stránkový volební program je strašlivě nudný,“ podotkl pak Zeman, jenž chce nyní využít 30denní lhůtu k tomu, aby se strany dohodly. Následně potvrdil, že premiérem chce jmenovat vítěze voleb Andreje Babiše. 

„Nejmenoval bych ho jen tehdy, když by utekl. Byl jsem ochoten ho tehdy podržet ve funkci ministra financí. Ale utekl,“ sdělil Zeman. „Nemohu vyloučit, že Andrej Babiš se sám o svém odchodu rozhodne, ale já jsem ten poslední, kdo by mu radil,“ řekl Zeman se slovy, že on sám by nebyl pro to, aby Babiš funkci premiéra přenechával někomu ze svých straníků.

Následně se pustil do kritiky premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), jehož strana ve volbách neuspěla. „Hluboce toho lituji. Dlouhou dobu jsem upozorňoval sociální demokracii, že s tímto lídrem nemůže vyhrát volby. A s tímto lídrem nemohla ani hrát důstojnou roli. Nechci teď tančit na něčím hrobě, jen je mi to hrozně líto, protože mám stále ještě nostalgický až sentimentální vztah k ČSSD,“ dodal.

Zeman se pak také vyjádřil k opětovnému hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO). „Kdybych byl poslancem hnutí ANO, tak bych kvůli vlastnímu přesvědčení hlasoval proti vydání. Celou tuto kauzu označuji jako policejní provokaci. Policejní provokací byla i Kubiceho zpráva či kauza Budišov,“ dodal.

Babiš je podle něj obrovsky pracovitý, organizačně talentovaný a schopen rychle reagovat. A tři negativa? „Málo se vyzná v zahraniční politice. Mluví sice perfektně třemi jazyky, ale málo se vyzná v otázkách spojených s EU a NATO. Druhé negativum: Myslím si, že jeho odpor vůči euru je konstantní místo toho, aby byl podmíněn odchodem Řecka z eurozóny. Třetí negativum: Zatím jsem z něho nevyrazil kladné stanovisko k mému oblíbenému kanálu Dunaj–Odra–Labe,“ dodal.

Své pak řekl Zeman také k celkové situaci v ČSSD, kdy podle něj o všem rozhodne sjezd. „Před lety se začalo mluvit o takzvaném lánském puči. Den po schůzce, kde bylo pět lidí, se konalo zasedání předsednictva ČSSD – a toto předsednictvo v poměru 20 : 13 vyzvalo Bohuslava Sobotku k rezignaci,“ sdělil Zeman. Kdyby prý tehdy měl Sobotka určitou čest v těle a vyhověl rezignaci, mohl se tam objevit někdo se životním příběhem.

„Jenže Bohuslav Sobotka se své funkce držel, inu, jako jistý materiál košile,“ poznamenal prezident. Ve funkci jej podle Zeman podržela "mládež ČSSD".

Angažování Lubomíra Zaorálka do kampaně bylo podle Zemana pozdní. ČSSD by i přes její neúspěch rád viděl ve vládě. „Záleží na vítězi voleb a také na tom, zda bude ČSSD hrát uraženého,“ dodal.

A jaká je reakce na pozici KSČM? Zde v této souvislosti zmínil propad lídryně pražské kandidátky strany Marty Semelové, jenž jako vnější pozorovatel de facto kvituje. 

Následoval také Zemanův názor k Pirátům. „Takovýto úspěch Pirátů jsem nečekal. Skloňme se s úctou před tímto výsledkem a přemýšlejme, co by se s ním dalo udělat ve prospěch České republiky. Nejsem od toho, abych radil Andreji Babišovi. Ale myslím si, že by se měli začlenit do vlády,“ sdělil Zeman. 

„Ne každý nováček je vždy přínosem. Vy jistě víte, co je to ponorková věc. Ti poslanci si nejenže nenadávají, ale oni se druží bez ohledu na politickou příslušnost, leckdy spolu uzavírají i různé výměnné obchody. A přestávají vycházet z malostranských paláců mezi lidi. Doufám, že to Piráty nepotká, a přeju jim odolnost,“ sdělil. 

ODS přišla na paškál jako následující. Nejprve zhodnotil úspěch Václava Klause mladšího, který se dostal do Poslanecké sněmovny. „Je razantní, má tah na branku. Ale nejsem oprávněn, kdo má a kdo nemá být lídrem ODS,“ vyjádřil se k otázce, zda by nebyl Klaus mladší lepší lídr než samotný Fiala. „V české politice má existovat jak silná levicová, tak silná pravicová strana. A říkám to i dnes, kdy byla levice téměř rozdrcena. Úsilí pana Fialy vybudovat silnou pravicovou stranu je oprávněné,“ dodal Zeman.

SPD Tomio Okamury podle prezidenta není novodobé fašizující hnutí, jak tvrdí jeho oblíbená ministryně Karla Šlechtová. „Odmítám tu nálepku extremistické strany. Charakteristickým rysem této strany je přímá demokracie. Odkdy je přímá demokracie extremismem?“ zeptal se Zeman. Následně vyjádřil souhlas s Okamurou ohledně boji proti terorismu. V případě, že by Andrej Babiš přišel s návrhem koalice s SPD, by neměl problém jmenovat takovouto koalici, měla-li by většinu v Poslanecké sněmovně. 

Neúspěch TOP 09 pak Zeman okomentoval následně. „Vážím si rozhodnutí Matěje Stropnického,“ řekl k otázce nejprve s poukázáním na lídra Strany zelených, jenž rezignoval. „Bylo by dobré, aby Miroslav Kalousek rezignoval,“ sdělil. „Strana měla program Antizeman a Antibabiš,“ poukázal se slovy, že Kalousek chce dostat na Hrad Jiřího Drahoše. „Vy si opravdu myslíte, že jsou voliči tak blbí, že budou volit stranu, která hlásí nenávist, zášť? Vždyť ta topka nic v životě nedokázala,“ sdělil kriticky. Hodně štěstí pak popřál Dominiku Ferimu jako nejmladšímu poslanci, zároveň však uvedl, že hezký úsměv k úspěchu nestačí.  

Lidovci a STAN chtěli původně kandidovat spolu, nakonec se rozhodli kandidovat každý zvlášť. „Když už se to zorganizovalo, tak Starostové měli přijmout nabídku lidovců, která jim dávala v podstatě to samé, co by jim dávala koalice,“ řekl.  

Závěrem pak Zeman potvrdil, že ve volbách dal hlas SPO a Františku Ringo Čechovi. SPO podpořila i jeho žena Ivana. Ve Stodůlkách totiž strana získala jen dva „prezidentské“ hlasy. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…