Sobotka se počtvrté sejde s českými europoslanci

03.03.2017 6:10

Brexit bude hlavním tématem čtvrtého setkání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) s českými poslanci Evropského parlamentu. O vystoupení Velké Británie z EU a také budoucnosti evropské integrace mluvil předseda vlády s českými europoslanci naposled loni v říjnu, připomíná ČTK.

Sobotka se počtvrté sejde s českými europoslanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Minulý týden se na českých prioritách pro unijní jednání o brexitu shodli zástupci politických stran zastoupených ve Sněmovně. Dokumentem, který podepsali šéfové stran, by se měli řídit i europoslanci.

Hlavní priority Česka pro jednání o ukončení členství Británie v EU jsou podle společného prohlášení tyto: zachovat stávající přístup na společný trh zboží a služeb, zajištění práv českých občanů a vyřešení rozpočtových záležitostí. Za zásadní považují předsedové stran i nastavení budoucích vztahů Česka a Británie ohledně vnitřní a vnější bezpečnosti.

Opoziční i koaliční strany se také shodly, že v otázce brexitu a budoucího fungování Evropské unie je třeba vést debatu a hledat společný postoj české politické reprezentace.

V Evropském parlamentu mají zástupce všechny parlamentní strany kromě Úsvitu – Národní koalice a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jednoho europoslance má mimoparlamentní Strana svobodných občanů.

Jednotlivé národní strany v europarlamentu spolupracují v rámci parlamentních frakcí, do nichž se spojují podle svého politického zaměření. Tyto frakce nebo také skupiny fungují podobně jako poslanecké kluby v českém Parlamentu. Evropský parlament se podílí na schvalování legislativy Evropské unie. Společně s Radou ministrů také rozhoduje o evropském rozpočtu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…