Sobotka se pravděpodobně obává Zemanovy kritiky, proto ho nezve na sjezd ČSSD

10. 1. 2015 6:12

Prezident Miloš Zeman naznačil, že premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ho nepozval na březnový volební sjezd strany možná proto, že se obával kritiky volebních výsledků ČSSD a jejich nedostatečné analýzy. Strana bez sebereflexe je odsouzena k ustupování na okraj politického dění, řekl Zeman, který ČSSD v minulosti vedl. Prezident v rozhovoru pro dnešní Deník řekl, že Sobotka dostal v krajích nominace na předsedu aklamací, tedy veřejným projevem souhlasu, nikoliv volbou.

Sobotka se pravděpodobně obává Zemanovy kritiky, proto ho nezve na sjezd ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Zeman v rozhovoru zopakoval, že respektuje Sobotkovo právo nepozvat na sjezd ČSSD prezidenta. „Nechci spekulovat o tom, zda se třeba neobává toho, že bych ve svém vystoupení na sjezdu kritizoval ani ne tak volební neúspěchy ČSSD jako spíše to, že dosud nebyla provedena jejich relevantní analýza, identifikace a odstranění příčin volebního propadu," dodal nicméně na Sobotkovu adresu.

Sobotka před týdnem řekl, že na březnový sjezd neplánuje zvát zástupce jiných politických stran nebo jiné ústavní činitele, tedy ani prezidenta. Zeman už dříve na otázku, zda by dal svůj hlas Sobotkovi, pokud by mohl hlasovat, odpověděl vyhýbavě. „Ruku bych nezdvihal, protože hlasování je tajné. Doufám, že to chápete jako diplomatickou odpověď," uvedl v rozhlasové stanici Frekvence 1.

Se Sobotkou prý Zeman nemá zásadní rozpory

V rozhovoru s Deníkem Zeman také komentoval Sobotkovo vyjádření o tom, jakého Česko potřebuje prezidenta. Podle premiéra by měl být zkušený, s autoritou a čistou minulostí a neměl by pít, sprostě nadávat a rozdělovat národ. „Tak jsem mu (Sobotkovi) řekl, že mu dám vánoční dárek a nikdy veřejně neřeknu, jak já bych si představoval českého premiéra," uvedl prezident. Dodal, že prezident i premiér by měli mít především charisma.

Zeman nicméně uvedl, že se Sobotkou s výjimkou služebního zákona nemá zásadní rozpory. Služební zákon Zeman před časem vetoval a po přehlasování veta sněmovnou dal podnět k jeho přezkoumání Ústavním soudem.

V reakci na Sobotkova slova o tom, že kontroverzní koupě vily hradním kancléřem Vratislavem Mynářem poškozuje úřad prezidenta republiky, Zeman zmínil přísloví „Nemluv o provaze v domě oběšencově". „U člověka, který si svůj byt pořídil z poslaneckých náhrad, přičemž zákon naprosto jasně definuje účel těchto náhrad a nákup bytu evidentně nezahrnuje, bych považoval za rozumnější, kdyby mlčel," řekl Deníku prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…