Sobotka se sejde s poslankyní Chalánkovou kvůli dětem, odebraným českým matkám v Norsku

14.1.2016 6:19 dop.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes dopoledne chystá sejít s poslankyní opoziční TOP 09 Jitkou Chalánkovou, aby se od ní dozvěděl podrobnosti o odebrání českého děvčátka rodičům v Norsku. Devítiměsíční dceru české matky a norského otce norská sociální služba svěřila před pár týdny pěstounům. Rodiče se chtějí odvolat.

Sobotka se sejde s poslankyní Chalánkovou kvůli dětem, odebraným českým matkám v Norsku
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Chalánková případy odebraných českých dětí v Norsku dlouhodobě sleduje. Informace o kauze děvčátka zveřejnila v úterý. Podle poslankyně trpí dítě vážnou genetickou chorobou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Rodiče se mu věnovali a lékaři je za to chválili. Doktoři požádali o odlehčovací službu pro rodinu, sociální úřad Barnevernet ji ale neschválil. Rozhodl naopak o pěstounské péči. Norské úřady odebrání zdůvodnily údajným nedostatečně vyvinutým kontaktem rodičů s potomkem, popsal výbor podporovatelů rodiny.

S premiérem by poslankyně chtěla mluvit i o případu bratrů Michalákových, které norská sociální služba odebrala české matce a otci před pár lety kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo, ale soud zjištění považoval za závažná a děti nechal u pěstounů. Norské úřady loni rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a o adopci. Eva Michaláková se odvolala a chce syny získat do své péče, řízení by mělo být koncem února.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

selhání vlády

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do týdne pád ceny elektřiny. Benzín? Za den. V TV útok na Fialu, jaký zatím nebyl

10:41 Do týdne pád ceny elektřiny. Benzín? Za den. V TV útok na Fialu, jaký zatím nebyl

Cena elektřiny na lipské burze v úterý poprvé překonala 500 euro za megawatthodinu. Televize CNN Pri…