Sobotka u památníku: Migrační vlna sem přinesla stín války

17.11.2015 9:32

S migrační vlnou přichází do Evropy stín války, a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se nesmí obrátit proti uprchlíkům, řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka na tradičním pietním shromáždění u pražské Hlávkovy koleje k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistů. Řešením uprchlické krize je podle Sobotky větší rozhodnost unie a obnovení fungujících vnějších hranic EU.

Sobotka u památníku: Migrační vlna sem přinesla stín války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

„S nebývale velkou migrační vlnou k nám do Evropy přichází stín války, jakou si naprostá většina naší společnosti pamatuje už jen z vyprávění,“ řekl premiér. „S migrační vlnou ale přichází také strach řady našich občanů, na němž parazitují populisté a všichni ti, kdo politicky žijí ze šíření nesnášenlivosti a nenávisti. Jako stoupenci demokracie nesmíme tyto každodenní obavy lidí bagatelizovat. Musíme je vnímat a odpovídat na ně reálným a pragmatickým řešením současné krize,“ uvedl.

Krize by se podle Sobotky měla řešit obnovením fungujících vnějších hranic Evropské unie a stabilizací zemí v bezprostřední blízkosti unie. „Evropa v tomto směru potřebuje mnohem více rozhodnosti,“ zdůraznil. Příčinou migrační krize jsou podle něj především destabilizované a rozpadlé státy. „Chceme-li tuto krizi řešit, našim prvořadým úkolem je nastolení míru ve státech jako je Sýrie, Libye a Irák, a jejich hospodářská a sociální obnova,“ doplnil.

Ocenil nedávné informace, že Slovinsko a Rakousko posílí ochranu hranic. „Pokud budou Rakušané a Slovinci postupovat podobně jako Maďaři, povede to k lepší regulaci migračního toku a uklidnění situace ve střední Evropě,“ řekl premiér. Zároveň ocenil práci českých dobrovolníků s uprchlíky v jiných zemích Evropy. „Když si uvědomíme, že Evropa tu migrační krizi nezvládla, a podíváme se na to, co se odehrávalo na Balkáně, tak řada dobrovolníků z ČR tam odvedla velký kus práce. Oni vlastně do značné míry nahradili instituce EU,“ uvedl.

Připomněl také páteční teroristické útoky v Paříži. „Porážka teroristů z Islámského státu musí být prioritou celého mezinárodního společenství,“ uvedl. Lidé by se ale podle něj neměli nechat ovládnout strachem a panikou a „ztratit odvahu být demokraty“.

„Ačkoliv nedávné teroristické útoky v Paříži proběhly v době migrační krize, je nutno si uvědomit, že vraždili dobře organizovaní islamističtí radikálové. Náš hněv se musí obrátit proti nim, nikoliv proti uprchlíkům, které z jejich domovů často vyhnalo právě náboženské či etnické násilí, šířené úplně stejnými vraždícími fanatiky,“ dodal.

Politolog oslovený ČTK označil Sobotkův projev za ojedinělý v rámci nejvyšších pater české politiky. „Konečně někdo z vrcholných politiků projevil snahu mírnit paniku a populismus. Politici se tomu spíše vyhýbali, spíše než aby situaci uklidňovali, třeba ač jsou hlavou státu, přispívali ke zděšení z migrační vlny,“ řekl ČTK Jan Outlý z Univerzity Hradec Králové. Prezident Miloš Zeman v minulosti mimo jiné řekl, že uprchlíci si nezaslouží soucit. Na dnešní akci organizace Blok proti islámu uvedl, že odpůrce uprchlíků by lidé neměli nazývat rasisty.

O migrační krizi dnes mluvil také bývalý prezident Václav Klaus. „Vidím obrovský problém v nedostatečné vůli, rozhodnosti a ochotě Evropy, s tím něco dělat,“ řekl při položení kytice u památníku na Národní třídě. Nynější dění je podle něj signálem, že se blíží nová nesvoboda.

Sobotka si s dalšími představiteli ČSSD připomněl listopadové události také u památníku na Národní třídě v Praze. „Je to oslava faktu, že máme v České republice svobodu a demokracii, ale vždycky 17. listopadu musíme přemýšlet o kvalitě té demokracie a svobody. Je důležité, abychom měli společnost, která nikoho neodsouvá na okraj a myslí i na lidi, kteří mají sociální problémy, na rodiny s dětmi i samoživitelky, na důchodce, na zdravotně postižené,“ řekl novinářům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…