Sobotka věděl podstatnou věc. Erik Best se vážně pozastavil nad tím, jak expremiér vypovídal před komisí k vyšetřování kauzy OKD

01.08.2018 16:30

Sněmovní komise k privatizaci OKD pod vedením piráta Lukáše Černohorského pokračuje v práci. Amerického novináře Erika Besta překvapilo, jak se k privatizaci vyjádřil tehdejší ministr financí a pozdější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sobotka prý o prodeji OKD věděl jednu podstatnou věc.

Sobotka věděl podstatnou věc. Erik Best se vážně pozastavil nad tím, jak expremiér vypovídal před komisí k vyšetřování kauzy OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Většinový podíl v OKD ztratil český stát ještě v době, kdy Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebyl ani ministrem financí, ani premiérem. Jenže u prodeje zbývajícího menšinového podílu už to bylo jinak. Prodej tohoto podílu měl Sobotka na starosti. Nechal ho prodat za 4,1 miliardy korun.

Dodnes se vedou debaty o tom, zda to byla dostatečně vysoká částka. Nebo zda byl český stát v podstatě okraden.

Když Sobotka komunikoval se sobotní komisí k OKD, konstatoval, že ho překvapilo, že tento podíl nakonec získal Zdeněk Bakala. Dodnes si však trvá na tom, že cena, za kterou byl menšinový podíl v OKD prodán, byla adekvátní. Podle amerického novináře Erika Besta ale ministr financí Sobotka a jeho premiér Vladimír Špidla věděli, že s prodejem OKD není všechno v pořádku.

„Jednou z největších otázek ohledně skandálu s privatizací OKD je, kdo kdy co věděl. Podle Lidových novin nahrávka z jednání vlády ukazuje, že kabinet věděl už 23. března 2004, že oficiální odhad ceny OKD nezahrnuje všechny dceřiné společnosti. Premiérem byl tehdy Vladimír Špidla a místopředsedou vlády a ministrem financí Bohuslav Sobotka. Věděli, že nebyl zahrnut všechen majetek, Sobotka ale i tak o dva roky později zaslal Evropské komisi dopis, ve kterém opakovaně tvrdí, že stát prodal OKD za reálnou tržní cenu. (Dopis, jehož text připravila advokátní kancelář Radka Pokorného, je bez příloh k nahlédnutí zde.) Když Sobotka před Komisí obhajoval rozhodnutí státu prodat OKD na základě „omezeného prodeje” společnosti Karbon Invest bez notifikace Komisi, napsal Sobotka, že: „Členský stát má právo si vybrat, jakou metodu považuje při prodeji státních podílů ve společnostech za nejvhodnější, pokud bude podíl prodán za tržní hodnotu,” napsal Best na svém webu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

21:32 Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

Výkon státní správy nemá být o zastrašování. „Způsob nařízení plošných kontrol s doporučením vůči po…