Sobotka versus Hašek: Komentátor Pečinka varuje šéfa ČSSD

07.02.2014 9:25

V sociální demokracii se odehrává další kolo soupeření Sobotka versus Hašek, píše komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka na stránkách MF Dnes. Na mysli má požadavek šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, aby se všichni čelní krajští sociální demokraté, kteří se stali poslanci, jedné funkce vzdali. Tlačí tak na svého rivala, jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Sobotka versus Hašek: Komentátor Pečinka varuje šéfa ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek s Bohuslavem Sobotkou na zasedání ÚVV ČSSD
reklama

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka útočí na svého rivala Michala Haška tentokrát pod heslem boje proti kumulaci funkcí. Důvodem omezení, která vyplývají z Ústavy, je snaha zabránit tomu, aby docházelo k oslabení kontroly jedné moci ze strany druhé. Jestli je ale v české demokracii něco problém, je to podle Pečinky souběh volených funkcí a těch, které vznikají jmenováním.

Omezení možnosti figurovat ve více přímo volených funkcích je podle komentátora velmi problematickou věcí. „Jestli občané mají dojem, že chtějí jednu a tutéž osobu vidět ve více volených funkcích, nemůže jim v tom nikdo bránit," píše Pečinka v komentáři pro MF Dnes a připomíná případ Jaroslava Kubery (ODS), který byl několikrát zvolen do senátorského a současně primátorského křesla.

Sociální demokraté si musejí situaci vyřešit sami

Sobotka nyní operuje s předvolebním usnesením strany, že v případě zvolení do sněmovny by sociálně demokratičtí hejtmani neměli stát současně v čele svých krajů. Tehdy se ovšem předpokládalo, že většina hejtmanů přejde na ministerstva, takže jejich krajská funkce zanikne jaksi automaticky, jak podotýká autor komentáře.

Situaci by si podle Pečinky měli vyřešit sami sociální demokraté mezi sebou a ostatní do toho netahat. „Jestli si většina ve vedení ČSSD myslí, že mnohoobročnictví je nešvar veřejného života, měla by jako hlavní vládní strana jít sama příkladem, potřít kritizovanou praxi a dát tím morální příklad ostatním stranám, kde tento fenomén není ani zdaleka tak silný," domnívá se komentátor.

Voliči podle něj ale mohou mít zcela opačný názor a souběžná účast populárního hejtmana v čele kraje a ve sněmovně pro ně může být zárukou spolehlivosti v zastupování zájmů regionu v centru, upozorňuje autor komentáře. To ovšem musejí posoudit lidé ve volbách. „Není nic horšího, než když se kvůli jednomu stranickému přetahování mění zákony i na centrální úrovni," uzavírá Pečinka na stránkách MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …