Sobotka ztrhal TOP 09. Kvůli této straně je výplata sociálních dávek v rozvalu

05.01.2014 12:52

Sobotka před kamerami ztrhal TOP 09 za to, jak teď vypadá systém výplaty sociálních dávek. Podivil se také nad tím, proč ministr práce a sociálních věcí František Koníček neudělal více proto, aby výplata dávek nebyla ohrožena i v roce 2014. Prozradil také, že chystá personální změny na Úřadu vlády a vymezil se proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Stranou nezůstala ani otázka zastoupení žen ve vládě a plínky.

Sobotka ztrhal TOP 09. Kvůli této straně je výplata sociálních dávek v rozvalu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl hlavním hostem nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Před televizními kamerami popsal nejen to, proč se nepodařilo vládu sestavit do Vánoc, jak původně předseda ČSSD sliboval. Hned v úvodu mluvil o čerpání evropských dotací.

Gripeny a systém výplaty dávek

„Čím později nová vláda nastoupí, tím méně času bude mít na to, aby ovlivnila čerpání peněz z Evropské unie," poznamenal na úvod Sobotka. „Já jsem od začátku říkal, že mou ambicí je do konce roku přinést panu prezidentovi seznam jmen potencionálních ministrů, a to se stalo,“ uvedl dále. Připustil však, že neexistuje jasný termín, kdy dojde ve vládě ke „střídání stráží“. S prezidentem prý hovořili v horizontu do měsíce ledna. Zeman však podle Sobotky v tuto chvíli již nemá důvod odkládat jmenování premiéra. Koaliční smlouva má být podepsána zítra ve čtrnáct hodin odpoledne a jeden z podepsaných výtisků dostane i Zeman, aby bylo jasno, že je dokonáno.

V prvních týdnech fungování nové vlády se prý rozhodně nebude jednat o energetické koncepci, agenda, která nesnese odkladu, je naopak otázka prodloužení pronájmu stíhaček Gripen. Naprosto zásadní pak bude vyřešit rozklad informačních systémů v oblasti výplaty sociálních dávek. Systém je podle Sobotky v rozkladu kvůli TOP 09 a působení exministra Drábka v tomto resortu. Nabízí se také otázka, co v krizové situaci dělá ministr práce v demisi František Koníček, který svůj post zastává již půl roku a přece má ke zpoždění dávek znovu dojít. „Jde to na vrub TOP 09 a pánů Drábka a Šišky. To, co vyčítám panu Koníčkovi, je, jak jednal v posledních šesti měsících,“ poznamenal předseda ČSSD.

Sobotka chystá personální změny

Sobotka také ve vysílání potvrdil, že kandidátem na ministra práce bude radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál. Podle Sobotky je to vhodný krizový manažer. Rozhodně to však neznamená, že by hodil přes palubu Vladimíra Špidlu, což naznačoval moderátor Václav Moravec. Sobotka chce využít Špidlových zkušeností a kontaktů jinak, stane se šéfem premiérových poradců. Pravděpodobný příští premiér nejen kvůli pozici Vladimíra Špidly věří, že se podaří zprůhlednit české plány v EU. Měl by k tomu napomoci i předpokládaný příští tajemník pro EU při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

„Na klíčových pozicích počítám s personálními změnami, pro mě bude rozhodující kompetentnost kandidátů a ne stranická příslušnost k ČSSD. V tuto chvíli mám dva kandidáty na post šéfa Úřadu vlády,“ prozradil předseda sociální demokracie. Zopakoval také, že chce v život uvést zákon o úřednících tak, aby každé ministerstvo mělo k prvnímu lednu 2015 svého státního tajemníka, jenž bude představovat předěl mezi mocí politickou a profesionálně-úřednickou.

Zeman a novela Ústavy

Jasně také prohlásil, že si stojí za všemi kandidáty na ministry, jejichž životopisy předal prezidentu Miloši Zemanovi. Shoduje se totiž s názory většiny ústavních právníků, kteří říkají, že rozhodující slovo při sestavování vlády by měl být premiér. V pondělí šestého ledna se na toto téma ještě pobaví koaliční partneři. V krajním případě je podle Sobotky možné i to, že dočasně bude sám řídit jeden či dva resorty, pokud Zeman odmítne jmenovat navržené kandidáty.

V horizontu dvou let počítá pravděpodobný příští premiér s tím, že dojde na novelu Ústavy, ve které by měly být obsaženy i časové lhůty, v nichž by měli jednotliví političtí aktéři jednat. Aby se napříště nestalo, že ještě několik měsíců po volbách neexistuje v Česku legitimní vláda. Podporu pro novelu Ústavy hodlá Sobotka hledat nalevo i napravo.

Ženy ve vládě a plínky

V průběhu svého vystoupení také vysvětloval, proč ČSSD nenavrhla na obsazení ministerského křesla žádnou ženu. V tuto chvíli je to tak, že má sociální demokracie na dané resorty kvalitní kandidáty mezi muži, ale nelze vyloučit, že do budoucna dojde ke změnám a některé z vládních křesel obsadí ženy. Předseda ČSSD připomněl, že ve stínové vládě této strany působily i ženy.

Došlo i na záměr budoucí koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Přeřadit dětské plínky do oblasti nižší sazby daně z přidané hodnoty. O totéž se sociální demokracie pokoušela již v době, kdy byl sám Sobotka ministrem financí a v pořadu mluvil o velké nespravedlnosti. Staré členské státy EU si totiž v této oblasti vyjednaly trvalé výjimky, na což noví členové nemají nárok. A tuto nerovnost je podle Sobotky třeba napravit. „Není to záminka ke konfliktu s Evropskou unií, ale je to jeden z našich prvků prorodinné politiky. Když všechny tyto prvky sečtete, tak to může pro rodiny znamenat zlepšení prostředí, ve kterém se pohybují,“ podotkl předseda ČSSD. Do nižší sazby DPH se mají pod vedením nové vlády dostat také plenky a knihy.

Nejtěžším úkolem nové vlády ale bude dát do pořádku státní správu bez toho, aby došlo v této oblasti k tzv. noci dlouhých nožů, jak o ní mluvil např. expremiér za ODS Mirek Topolánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

12:11 „Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

Na ČRo Plus v pořadu, do kterého byli pozvaní i další komentátoři, hovořila o Václavu Havlovi noviná…