Sobotkův kabinet asi odmítne přísnější podmínky pro umělé oplodnění

06.01.2015 15:00

Vláda ve středu zřejmě odmítne poslaneckou novelu, která zpřísňuje podmínky pro umělé oplodnění při anonymním dárcovství zárodečných buněk. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády uveřejněného na vládním webu. Skupina poslanců chce novelou zákona o specifických zdravotních službách zabránit tomu, aby mezi původci buněk byl příbuzenský vztah, což současná úprava připouští.

Sobotkův kabinet asi odmítne přísnější podmínky pro umělé oplodnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jmenovaná vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou

Předloha by také umožnila takto počatým dětem zjistit, kdo je jejich biologický rodič. Novela šesti poslanců z klubů TOP 09 a Starostů, ODS, Úsvitu, KDU-ČSL a ANO by také stanovila, že anonymní dárce by mohl poskytnout zárodečné buňky jen jednomu zařízení. Buňky by mohlo využít k vytvoření nejvýše osmi lidských embryí.

Riziko příbuzenských sňatků způsobených asistovanou reprodukcí je zcela minimální

Vláda v návrhu stanoviska mimo jiné konstatuje, že riziko příbuzenských sňatků zapříčiněných asistovanou reprodukcí je zcela minimální. Nedosahuje také ani přirozeného rizika v populaci, kde se vysoké procento dětí narodí mimo manželství nebo není jistý jejich skutečný biologický otec. „Dárci pohlavních buněk jsou navíc pro nejčastější dědičná recesivní onemocnění testováni a zjistí-li se u nich možné riziko, nejsou do programu darování přijati," upozorňuje vláda.

Podle novely by se údaje o biologickém rodiči zapisovaly do dodatku knihy narozených. K informacím by mělo přístup pouze dítě, ale jen v případě, že dosáhlo zletilosti, nebo jako nezletilé požádalo soud o souhlas s uzavřením manželství.

Lékaři s prolomením anonymity dárců nesouhlasili

Také na to vláda poukazuje s tím, že návrh zohledňuje pouze práva dítěte a nikoli rodičů a dárců reprodukčních buněk na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, ke kterému by navíc mnohdy docházelo až přibližně 18 let po darování těchto buněk.

Novelu bez ohledu na stanovisko vlády projednají poslanci na některé z příštích schůzí. Obdobnou normu předložila skupina poslanců už v minulém volebním období v polovině roku 2012. Kabinet se tehdy na stanovisku neshodl. Lékaři s prolomením anonymity dárců spermií a vajíček nesouhlasili. Obávali se toho, že dárce to odradí a české páry by musely jezdit na umělé oplodnění do ciziny. Sněmovna o normě tehdy nerozhodla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav Bašta

7:17 Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav Bašta

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 vydané loni uvedla, že moderní dějiny prezentované ve školách jsou…