Sobotkův kabinet asi odmítne přísnější podmínky pro umělé oplodnění

06.01.2015 15:00 | Zprávy

Vláda ve středu zřejmě odmítne poslaneckou novelu, která zpřísňuje podmínky pro umělé oplodnění při anonymním dárcovství zárodečných buněk. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády uveřejněného na vládním webu. Skupina poslanců chce novelou zákona o specifických zdravotních službách zabránit tomu, aby mezi původci buněk byl příbuzenský vztah, což současná úprava připouští.

Sobotkův kabinet asi odmítne přísnější podmínky pro umělé oplodnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jmenovaná vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou

Předloha by také umožnila takto počatým dětem zjistit, kdo je jejich biologický rodič. Novela šesti poslanců z klubů TOP 09 a Starostů, ODS, Úsvitu, KDU-ČSL a ANO by také stanovila, že anonymní dárce by mohl poskytnout zárodečné buňky jen jednomu zařízení. Buňky by mohlo využít k vytvoření nejvýše osmi lidských embryí.

Riziko příbuzenských sňatků způsobených asistovanou reprodukcí je zcela minimální

Vláda v návrhu stanoviska mimo jiné konstatuje, že riziko příbuzenských sňatků zapříčiněných asistovanou reprodukcí je zcela minimální. Nedosahuje také ani přirozeného rizika v populaci, kde se vysoké procento dětí narodí mimo manželství nebo není jistý jejich skutečný biologický otec. „Dárci pohlavních buněk jsou navíc pro nejčastější dědičná recesivní onemocnění testováni a zjistí-li se u nich možné riziko, nejsou do programu darování přijati," upozorňuje vláda.

Podle novely by se údaje o biologickém rodiči zapisovaly do dodatku knihy narozených. K informacím by mělo přístup pouze dítě, ale jen v případě, že dosáhlo zletilosti, nebo jako nezletilé požádalo soud o souhlas s uzavřením manželství.

Lékaři s prolomením anonymity dárců nesouhlasili

Také na to vláda poukazuje s tím, že návrh zohledňuje pouze práva dítěte a nikoli rodičů a dárců reprodukčních buněk na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, ke kterému by navíc mnohdy docházelo až přibližně 18 let po darování těchto buněk.

Novelu bez ohledu na stanovisko vlády projednají poslanci na některé z příštích schůzí. Obdobnou normu předložila skupina poslanců už v minulém volebním období v polovině roku 2012. Kabinet se tehdy na stanovisku neshodl. Lékaři s prolomením anonymity dárců spermií a vajíček nesouhlasili. Obávali se toho, že dárce to odradí a české páry by musely jezdit na umělé oplodnění do ciziny. Sněmovna o normě tehdy nerozhodla.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…