Sobotkův problém: Ne, poplatek za recept se rušit nebude, zasekla se KDU-ČSL

22.11.2013 8:05

Povolební vyjednávání potenciálních koaličních partnerů neprobíhají zdaleka tak hladce, jak by si mnozí přáli. Překvapení přineslo téma regulačních poplatků ve zdravotnictví. Zatímco hnutí ANO a ČSSD se shodly na jejich zrušení, lidovci mají jiný názor. "Trváme na zachování poplatků za recept," řekla Zuzana Roithová z KDU-ČSL.

Sobotkův problém: Ne, poplatek za recept se rušit nebude, zasekla se KDU-ČSL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyjednávací týmy ČSSD a KDU-ČSL
reklama

Ani tři a půl hodiny jednání zdravotních expertů prý lidovce neobměkčily, píše server iDnes.cz. Strany se nedohodly ani u rušení třicetikorunového poplatku u praktického lékaře a poplatku při návštěvě pohotovosti.

"Pokud jde o případné rušení poplatků, které slibovaly ČSSD a ANO svým voličům, my trváme na kompenzacích poskytovatelům péče, protože pro ně to bude znamenat výpadek," uvedla exministryně zdravotnictví Roithová.

MUDr. Zuzana Roithová, MBA

  • KDU-ČSL
  • Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • krajská zastupitelka

Toto stanovisko potvrdil už ve středu předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Nejsme úplně spokojeni a neměli jsme to ani v programu, že by se měly rušit poplatky ve zdravotnictví, to jsou zase miliardové výpadky v příjmech, které by šly proti navýšení plateb za státní pojištěnce, takže to příliš neřeší situaci zdravotnictví," uvedl.

ANO a ČSSD volají po zrušení poplatků

Neshoda na tomto bodu může znamenat problém při sestavování kabinetu. "Pokud by nebyly zrušeny poplatky ve zdravotnictví, těžko tady může vzniknout vláda," prohlásil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle kandidáta ČSSD na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka bude v případě zrušení poplatku kompenzace přes veřejné zdravotní pojištění.

Expert ANO na zdravotnictví Rostislav Vyzula má v tomto ohledu jasno. "Po dlouhodobě nemocných, kteří jsou často v důchodu nebo na nemocenské, přece nemůžeme chtít při každé návštěvě poplatek. Vybralo se 5,3 miliard, ale nikdo neví, kam ty peníze šly. Proto chceme regulační poplatky zrušit," vysvětloval na jednom z mítinků.

Jednání všech tří stran, z nichž chce Sobotka sestavit nový vládní kabinet, budou pokračovat po víkendu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…