Sociální bydlení i Ústava. O tom chce ministr Chvojka jednat v Lánech

10.02.2017 14:37

Záměr na regulaci lobbingu a také výsledky kulatého stolu k revizi Ústavy bude chtít představit prezidentovi Miloši Zemanovi příští sobotu ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Šéf ČSSD na Pardubicku, který vystřídal na konci listopadu v ministerské funkci Zemanem neoblíbeného Jiřího Dienstbiera (ČSSD), se chystá prezidenta navštívit v Lánech. Bude tam jednat s jeho expertním týmem.

Sociální bydlení i Ústava. O tom chce ministr Chvojka jednat v Lánech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka

„S panem prezidentem budu hovořit o svých prioritách do konce volebního období, o sociálně vyloučených lokalitách, zákonu o sociálním bydlení či zákonu o ochraně oznamovatelů (whistleblowerů),“ popsal Chvojka ČTK program schůzky. Rád by se věnoval také dosavadním výsledkům jednání odborníků o možných změnách Ústavy a představil „svůj záměr na regulaci lobbingu“.

Tématem lobbingu se nedávno zabývala Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, které Chvojka předsedá. Jedním z možných řešení podle ní může být dobrovolný registr lobbistů. Chvojka počítá se vznikem věcného záměru zákona, který by obsahoval pravidla lobbistické činnosti v Česku. Je ale nepravděpodobné, že by vláda normu prosadila do konce svého mandátu.

Stejně tak se současná vláda nedostane k úpravám Ústavy, o nichž ve Strakově akademii Chvojka pořádá diskuse s dvacítkou předních právníků. Do voleb chce stihnout tři kulaté stoly o moci zákonodárné, moci výkonné a moci soudní.

Ve Sněmovně hodlá do podzimu kabinet prosadit zákon o sociálním bydlení, zatím se ale koalice neshodla na okruhu osob, kterým by měl stát pomáhat. Do dolní parlamentní komory tento týden vláda poslala Chvojkův návrh na ochranu oznamovatelů korupčního jednání, i na tomto tématu se ale koalice neshoduje. Chvojka počítá s novelou občanského soudního řádu, tvrdí, že nový samostatný zákon, jak ho přijalo třeba Slovensko, není reálně využíván. Ve Sněmovně je už i poslanecký návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO), který problematiku řeší jiným způsobem. Chvojkův návrh považuje hnutí ANO za nedostatečný.

Diskuse s ministry a svými poradci v Lánech pořádá prezident zhruba jednou za měsíc. Poslední se odehrála v polovině ledna na téma zahraniční politiky s šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…