Sociální demokraté budou prosazovat, aby nošení respirátorů v hromadné dopravě a v obchodech nebylo povinné

26.01.2021 20:16

Sociální demokraté budou prosazovat, aby nošení respirátorů v hromadné dopravě a v obchodech nebylo povinné, ale jen doporučené. Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že pokud by šlo o nařízení, způsobí to celou řadu problémů s vymahatelností, ekonomickou náročností a dopadem na některé skupiny obyvatel.

Sociální demokraté budou prosazovat, aby nošení respirátorů v hromadné dopravě a v obchodech nebylo povinné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama
„Co můžeme řešit je otázka ceny. Ministerstvo financí bude určitě hledat řešení, je zde otázka odpuštění DPH, tam je ale riziko, že narazíme na evropské směrnice. Cenová regulace je nástroj až poslední. Ten se dá použít až v případě, že by se ukázalo, že je to předmětem spekulací,“ říká Hamáček.  
 
 
"Zvažujeme rakouskou cestu cenové regulace respirátorů, tedy dohodu mezi vládou a velkými obchodními řetězci. Ty by prodávaly respirátory bez marže. Stát má ve státních hmotných rezervách 16 milionů respirátorů FFP2. To je dostatečné množství pro distribuci zdravotníkům a dalším skupinám v první linii," dodal Jan Hamáček na svém facebooku. 
 
Na tiskové konferenci také vyzval k pomoci prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy. „Myslím si, že by to byla dobrá výzva pro pana Prouzu, který je teď velmi aktivní a stále komentuje, co by vláda mohla dělat, tak by bylo dobré, kdyby pro naše občany udělaly něco i řetězce. Věřím, že pan Prouza využije svého vlivu, tak jako projektuje směrem ke vládě, tak bude projektovat ke svému zaměstnavateli a chlebodárci a pomůže nám vyjednat s řetězci to, aby v případě, že se na tom shodneme, šly touto cestou a prodávaly respirátory bez marže,“ uvedl Hamáček. 
 

Fotogalerie: - Chceme prodloužení

Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtv...
Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtv...
Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtv...
Předseda ČSSD Jan Hamáček
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtv...
 
Další otázkou je, zda by mělo jít jen o respirátory FFP2 nebo připustit i jednorázové chirurgické roušky. „Tam je samozřejmě výhoda v tom, že jsou levnější. A kromě dalších výhod, má stát v hmotných rezervách asi 80 milion těchto roušek, takže by přicházela možnost případně řešit nějakou distribuci,“ dodal Hamáček. 
 
O povinném nošení respirátorů by mělo být rozhodnuto v tomto týdnu. Vláda ale podle ministra zdravotnictví v současné době uvažuje spíše také jen o doporučení, ne o nařízení. Snahou zůstává, aby lidé respirátory mohli nakoupit za rozumné ceny. Nyní je v dostání respirátor FFP2 okolo dvaceti korun.  
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…