Sociální demokraté se pokusí svrhnout vládu už v březnu

28.02.2012 16:41

Sociální demokraté se pokusí svrhnout vládu premiéra Petra Nečase (ODS) kvůli škrtům, kterými chce ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zamezit prohlubování schodku státního rozpočtu. Podle agentury ČTK by se mimořádná schůze měla konat v březnu.

Sociální demokraté se pokusí svrhnout vládu už v březnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Bude to v pořadí už třetí hlasování o nedůvěře v současném volebním období, které vyvolala ČSSD. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky se vláda nedokáže vypořádat s rozpočtem jinak než škrty a zvyšováním nepřímých daní.

Schůze o svržení vlády by se měla konat v březnu

Vedení ČSSD začne sbírat podpisy pod žádost o svolání mimořádné schůze, která by se měla uskutečnit v březnu. Opozice nemá na svržení kabinetu dost hlasů. Sobotka poukázal na to, že hlasování o nedůvěře bude šancí pro Věci veřejné, aby se postavily za svůj volební program. Server Novinky.cz uvádí, že by ČSSD chtěla nápad prosadit pravděpodobně už příští týden v pátek.

ČTK už ale od místopředsedkyně VV Karolíny Peake zjistila, že strana bude proti vyslovení nedůvěry vládě.

Pokud by vláda padla, přáli by si sociální demokraté předčasné volby už na podzim společně s volbami do krajských zastupitelstev a Senátu.

Nečas chce jednat o několika variantách DPH

Ekonomičtí ministři vlády se v pondělí shodli, že by letos měli být zmrazeny výdaje za zhruba 23 miliard korun. V dalších letech se má zvýšit DPH, omezit růst důchodů a zvýšit daně lidem s vysokými příjmy. Vláda chce také připravit balík prorůstových opatření.

Podle Aktuálně.cz chce premiér Nečas v případě úpravy DPH jednat o několika variantách. Buď by se sazby sjednotily na 19 či 20 procentech s výjimkou na knihy a léky nebo by se zachovaly dvě sazby, které by se třeba zvýšily na 15 a 21 procent. Příjmy by se takto měly navýšit o 18 až 20 miliard korun.

Razantní opatření mají platit od roku 2013. Podle ministra financí Kalouska je nutné ušetřit až 42,4 miliard korun kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu. V roce 2014 by se mělo ušetřit až 84,4 miliardy korun, uvádí Aktuálně.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…