Sociolog Keller: Půl století stoupala produktivita práce. A zaměstnancům nepřinesla skoro nic

12.10.2013 21:25

Předvolební sliby některých politiků zařídit prosperitu zeštíhlením veřejného sektoru, zpřísněním rozdělování sociálních dávek a snížením pojistného pro firmy i zaměstnance si vzal v Právu na mušku sociolog Jan Keller.

Sociolog Keller: Půl století stoupala produktivita práce. A zaměstnancům nepřinesla skoro nic
Foto: Archiv
Popisek: Jan Keller
reklama

Podle něj byla všechna tato opatření postupně vyzkoušena v průběhu posledních více než 30 let v USA. I tam byla doprovázena sliby o prosperitě pro ty, kteří si ji zaslouží.

Jenže: letos koncem září byly v USA publikovány údaje o vývoji životní úrovně domácností. „Medián příjmů mužů (střední hodnota platů, nikoliv průměr) byl v roce 2010 ve Spojených státech při zohlednění inflace stejný jako v roce 1964. To znamená, že téměř půl století prudkého vzestupu produktivity práce nepřineslo zaměstnancům prakticky nic,“ upozorňuje Keller.

Smetanu z růstu ekonomiky podle něj shrábly firmy, jejichž zisky jsou v době doznívající hospodářské krize a vrcholícího zadlužení státu nejvyšší od konce druhé světové války.

Naproti tomu zaměstnanci při stagnujících mzdách odevzdávají stále víc peněz na soukromé pojištění. Za poslední dekádu stouply příspěvky na zdravotní pojištění o 90 %, poplatky za studium na veřejných vysokých školách o 27 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…