Šok: Takto hodnotí Češi ČT a takto Russia Today. A další neskutečná zjištění

06.02.2017 11:52

Většina médií přináší i manipulativní informace. To se domnívá mnoho Čechů. Ukázal to průzkum společnosti ppm factum research. Osm z deseti Čechů zastává také názor, že je třeba s těmito informacemi bojovat.

Šok: Takto hodnotí Češi ČT a takto Russia Today. A další neskutečná zjištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Nejhorší pověst má podle průzkumu zpravodajství komerčních televizních stanic. To, že obsahuje manipulativní informace, si myslí 74 % dotázaných. Pochybnosti však mají i diváci České televize – o informacích má pochybnosti téměř polovina Čechů. 

„Překvapivé ovšem je, že etablované domácí komerční televize si vedou z hlediska důvěryhodnosti přinášených zpráv ještě hůře než sociální sítě. Těm svým dosahem a vlivem v ČR kraluje Facebook,“ konstatuje průzkum.

„Překvapivě dobře mezi Čechy dopadly v hodnocení důvěryhodnosti také alternativní zpravodajské portály, o jejichž objektivitě panují v odborných kruzích pochybnosti (Parlamentní listy, Sputnik…). Za manipulativní je považuje jen 24 % Čechů (nicméně většina populace tyto zdroje vůbec neregistruje),“ uvedla též doslova agentura.

Zajímavá je pak bezesporu skutečnost, že podíváme-li se na aritmetický průměr vnímané manipulativnosti, vyjde z něj zpravodajství ČT s průměrem 2,64. Zpravodajství ruské Russia Today je přitom na 2,21, Parlamentní listy zahrnuté v alternativních zpravodajských portálech mají 2,56.

Z průzkumu také vyplynulo, že velká většina české veřejnosti je přesvědčena o tom, že s manipulativními informacemi je potřeba bojovat. I když si to však myslí 8 z 10 Čechů, nejsou přesvědčeni o tom, že by tento boj mělo vést zřizované Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Souhlasné názory ale převažují nad těmi odmítavými.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…