Šokovaný Schapiro. Američané se prý do poslední chvíle snažili zastavit vydání libanonského špiona

5. 2. 2016 8:03

Česko propustilo Alího Fajáda a jeho komplice Chálida Marabího. Ačkoli jde o muže čelící v USA žalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, český kabinet se rozhodl, že život pěti Čechů zadržovaných v Libanonu je přednější. A velvyslanec Spojených států v Praze Andrew Schapiro se pořádně rozzuřil. Dokonce tolik, že ho musel krotit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Šokovaný Schapiro. Američané se prý do poslední chvíle snažili zastavit vydání libanonského špiona
Foto: Vít Hassan
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze

Zatímco příbuzní osvobozených Čechů včera slavili, na diplomatickém poli nastal poprask. Američané, kteří se do poslední chvíle snažili rozhodnutí zvrátit, jsou „šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chálida Marabího“,píší na úvod k tématu páteční Lidové noviny.

Reakce to byla tak nebývalá, že se ozval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vyzval ambasadora, aby respektoval české rozhodnutí. Tak či tak, verdikt kabinetu povede k pošramocení české pověsti v zahraničí, neboť USA jsou významným hráčem na mezinárodním poli, a jistě se celý incident projeví i v praktické rovině. Lze předpokládat, že utrpí spolupráce v justiční oblasti. U soudu aktuálně projednávaná kauza lobbisty Marka Dalíka přitom ukazuje, že je někdy pomoc ze zámoří podstatná k dosažení spravedlnosti.

Stejně tak je téměř jisté, že se Američané nebudou chtít dělit  o citlivé zpravodajské informace, když se mohou dostat do rukou třetích stran, jak naznačil Fajádův případ.

„Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Tito muži čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci. Pražský vrchní soud se jejich případem zabýval a souhlasil s tím, že mohou být vydáni do Spojených států. Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,“ zaznělo z americké ambasády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…