Šokující slova zkorumpovaného soudce: Co bychom byli blbí, vyděláváme. Nejsme ale nenažraní

12.03.2014 7:08

Jičínský soudce Theodor Petryšín je poslední týdny v paradoxní situaci. Soudí svého bývalého kolegu Josefa Knotka z okresního soudu v Litoměřicích. Tomu hrozí až deset let vězení, neboť je prvním soudcem, který se sám dostal před soud za korupci. Klíčovým důkazem jsou odposlechy z jeho kanceláře, mající obvykle děsivě třeskutý nádech.

Šokující slova zkorumpovaného soudce: Co bychom byli blbí, vyděláváme. Nejsme ale nenažraní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová
reklama

MF Dnes mimo jiné popisuje, jak se v září 2011 u litoměřického soudce Knotka objednal jeden jeho známý. Řešili případ muže, obžalovaného pro pomluvu. Případ soudil právě Knotek, a obžalovaného nakonec osvobodil. Jeho rozhodnutí bylo naprosto důvodné, protože v průběhu řízení svědci měnili výpovědi. Přesto plánoval za své rozhodnutí zkasírovat „poděkování“.

Z odposlechů je mimo jiné doloženo, jak se známým plánují, že osvobozenému muži řeknou, že zásluhou soudce Knotka se státní zástupce nemohl odvolat. „Byla by slušnost poděkovat,“ shrnul v odposlechu jednání Knotek.

Knotek podle MF Dnes manipuloval s řízením častěji. Například u muže, jemuž za řízení bez řidičáku hrozilo překlopení vícero podmíněných trestů v „tvrdé“ vězení, zkrátka příslušný spis schoval do skříně ve své kanceláři a vytáhl jej, až podmínka vypršela.  

Jindy však s lidmi stojícími před soudem naopak soucítil. V případě muže, který žádal zkrácení trestu zákazu řízení auta, společně s přímluvcem dumali, jaká je optimální „cena“ za jeho rozhodnutí. „Zase nejsme nenažraní. Kolik bys to viděl,“ ptá se soudce. „Ať ti dá šest litrů a máme každý tři, ju? To je slušné tady za to. A já to uspíším,“ plánuje Knotek, načež se společně s návštěvou shodnou, že více už by „bylo moc“.

O své provize se ale Knotek též dělil s personálem soudu. Kamery, nasazené do jeho kanceláře na čtyři měsíce v roce 2011 mimo jiné zaznamenaly, jak předává balíček peněz zapisovatelce. Ta se svěřuje, že jí udělal radost, načež se jí dostane poučení: „Co bychom byli blbí, vyděláváme. A kdybychom bývali možná řekli dvacet, třicet, tak to také přihráli,“ přemítá soudce Knotek.

Jeho obžaloba je výsledkem akce „Svíce“, kterou ještě před svým postupem na Vrchní státní zastupitelství v Praze rozjela Lenka Bradáčová. Soudce Knotek se v minulém roce kvůli své obžalobě vzdal taláru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…