Šokující zjištění. Občane, zuří koronavirus, ty buď doma. Migranti? Pro ty platí jiná pravidla

05.08.2020 17:40

GATESTONE INSTITUTE Lidé, kteří žádají o mezinárodní ochranu, nemohou být vráceni zpět a právo migrantů a uprchlíků žádat o azyl nemůže být pozastaveno ani v době pandemie koronaviru. EU v podmínkách celosvětové pandemie přinutila státy přijmout v rámci boje proti covidu-19 extrémní opatření k omezení svobody vlastních občanů, ale nenašla způsob, jak přechodně pozastavit právo osob ze třetích zemí migrovat do Evropy. Ve svém textu pro Gatestone Institute v New Yorku na to upozorňuje právnička a politická analytička Judith Bergmanová.

Šokující zjištění. Občane, zuří koronavirus, ty buď doma. Migranti? Pro ty platí jiná pravidla
Foto: Screen Youtube
Popisek: Migranti na řecké hranici

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14624 lidí
Gatestone Institute v New Yorku je think-tank, který informuje veřejnost především o tom, co před ní mainstreamová média tají. Autorkou následujícího textu, který vyšel 5. května 2020 v anglickém originále, je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovnice Gatestone Institute Judith Bergmanová. Pro českou verzi Gatestone Institute ho přeložil René David a ParlamentníListy.cz ho zveřejňují v nezkráceném znění.

Evropská komise doporučila 16. března 2020 členským státům Schengenu a státům přidruženým k Schengenské úmluvě na 30 dní dočasně omezit jiné než nezbytně nutné cesty ze třetích zemí do „prostoru EU+“. Následně 8. dubna doporučila toto dočasné omezení prodloužit do 15. května. Podle tiskového prohlášení Evropské komise: „Z posouzení současné situace Komisí vyplývá, že růst počtu nových případů a úmrtí v celé EU, jakož i vývoj pandemie mimo EU pokračuje, a to i v zemích, odkud do EU každoročně cestují miliony lidí. V této souvislosti je nutné prodloužit cestovní omezení, aby se riziko dalšího šíření onemocnění snížilo.“

Právo migrantů žádat o azyl nemůže pozastavit ani pandemie

Podle místopředsedy Evropské komise a komisaře pro podporu evropského způsobu života Margaritise Schinase: „První výsledky jsou sice již povzbudivé, ale cestovní omezení bude nutné prodloužit, aby se riziko dalšího šíření onemocnění snížilo. Jde-li nyní o bezpečnost v našem domě, neměli bychom zatím nechávat dveře otevřené“.

Podle dokumentu Evropské komise z 30. března 2020 nazvaného „Praktické pokyny k uplatňování dočasného omezení cest do EU, jež nejsou nezbytně nutné“ vydaného k usnadnění tranzitních režimů pro repatriované občany EU a k řešení jejich dopadů na vízovou politiku se však na „lidi, kteří potřebují mezinárodní ochranu a lidi, kteří ji potřebují z humanitárních důvodů“, tato omezení zbytných cest z třetích zemí nevztahují. To znamená, že lidé, kteří žádají o mezinárodní ochranu, nemohou být vráceni zpět a že právo migrantů a uprchlíků žádat o azyl nemůže být pozastaveno ani v době pandemie koronaviru.

Řecko muselo couvnout a omezení na nátlak komise zrušit

Tato politika se ukázala v plné nahotě během nedávné krize na řecko-tureckých hranicích, když turecký prezident Recep Tayyip Erdogan použil migranty jako nástroj politického vydírání a vyhrožoval, že v Evropě rozpoutá novou migrační krizi. Podle zpráv médií bylo na hranice tureckými úřady přivezeno nejméně 14 tisíc migrantů. V té době Řecko oznámilo, že pozastavuje veškeré žádosti o azyl na základě článku 78 odstavce 3 Smlouvy o fungování Evropské unie, který zní: „Ocitnou-li se jeden nebo více členských států ve stavu nouze v důsledku náhlého přílivu státních příslušníků třetích zemí, může Rada na návrh Komise přijmout ve prospěch dotyčných členských států dočasná opatření. Rada rozhoduje po konzultaci s Evropským parlamentem“.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 11261 lidí
Evropská komise však s tímto opatřením nesouhlasila. Komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová nařídila Řecku, aby umožnilo migrantům, které Erdogan dopravil na hranici, požádat o azyl. Ylva Johanssonová k tomu řekla: „Jednotlivé osoby mají právo požádat v Evropské unii o azyl. Je to ve smlouvě, je to v mezinárodním právu. To nemůžeme ani dočasně omezit“. Řecko poté omezení zrušilo, což Ylva Johansonová uvítala slovy: „Nyní je důležité hájit naše hodnoty a základní práva“.

Osobní pohovor s žadateli o azyl mohl být kvůli covidu-19 vynechán

Kvůli covidu-19 bylo pozastaveno mnoho jiných věcí: Evropanům se řeklo, že mají být doma, školy a mateřské školky byly zavřené, lidé nemohli chodit do práce a mnoho jich ztratilo práci. Bylo uděláno vše, aby se omezilo šíření covidu-19. Avšak imigrace se zdá být něčím, co Evropská unie není ochotná omezit, ať je situace jakkoliv zlá.

16. dubna Evropská komise navíc vydala doporučení, ve kterém varovala členské státy Evropské unie, že registrace a zpracování žádostí o azyl musí pokračovat a že členské státy se musí i nadále řídit azylovým zákonem. „I v případě zdravotní krize,“ uvedla Ylva Johanssonová, „potřebujeme zaručit základní individuální práva. Jakékoliv opatření učiněné v oblasti azylu, přesídlení a navracení musí vzít také v úvahu opatření na ochranu zdraví učiněná členskými státy k zabránění rozšíření koronaviru“.

Migranti čekají v táboře Moria na převoz z ostrova Lesbos na řeckou pevninu. 3. května 2020. (Foto: Manolis Lagoutaris / AFP prostřednictvím Getty Images)

Kromě jiného tyto pokyny říkají, že osobní pohovor s žadateli o azyl během krize může být proveden pomocí video konference, případně může být úplně vynechán a zdůrazňují, že karanténní a izolační opatření by měla být adekvátní a nediskriminační a že žadatelé o azyl by měli mít přístup k dobré zdravotní péči.

Došlo k drastickým změnám života Evropanů, zásady ale zůstaly

Anketa

Který moderátor talk show je lepší?

34%
hlasovalo: 8456 lidí
Margaritis Schinas ji podpořil, když řekl: „Dnes vystupujeme na pomoc členských států s pokyny ohledně toho, jak flexibilně uplatňovat pravidla EU k zajištění maximální možné kontinuity postupů za současné plné ochrany zdraví a práv občanů. Náš způsob života sice možná v posledních týdnech doznal drastických změn, naše hodnoty a zásady musí ale zůstat nedotčeny“.

Tyto pokyny byly zveřejněny v polovině dubna, ve stejném čase, kdy začala EU provádět první transfery nezletilých migrantů bez doprovodu z řeckých ostrovů. Relokace zahrnovala 1 600 nezletilých bez doprovodu z Řecka do členských států EU – Belgie, Bulharska, Francie, Chorvatska, Finska, Německa, Irska, Portugalska, Lucemburska a Litvy a také do Švýcarska, které není členem EU.

Extrémní opatření k omezení svobody vlastních občanů EU netrápí

Margaritis Schinas o těchto relokacích prohlásil: „Tento plán je to nejlepší z Evropy. V době, kdy si koronavirus bere svoji daň v každodenním životě, je chvályhodné vidět, že členské státy uznávají své závazky a pracují společně, aby pomohly ohroženým migrantům na řeckých ostrovech. Jsem vděčen členským státům, které se na tomto plánu podílejí, a doufám, že se k nám připojí další“.

Když EU tolik respektuje mezinárodní právo, tak by v podmínkách celosvětové pandemie, která přinutila státy přijmout v rámci boje proti covidu-19 extrémní opatření k omezení svobody vlastních občanů, měla být schopna nalézt způsob, jak přechodně pozastavit právo osob ze třetích zemí migrovat do Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

20:02 Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

Němečtí Zelení kromě programové shody s českými Piráty kopírují i předvolební vývoj popularity. Zatí…