Sólo pro Okamuru: O Američanu Dienstbierovi, zlém plácání a parazitech, co pocítí skutečnou nenávist

23.03.2014 12:31

Necelou desítku návrhů zákonů už předložilo hnutí Úsvit k projednání, ovšem valnou většinu z nich smetla Poslanecká sněmovna ze stolu. Jeho předseda Tomio Okamura ale popírá, že by jejich návrhy byly špatné či nekvalitní. „Alespoň inspirujeme vládu k tomu, aby si uvědomila, co je skutečně zapotřebí řešit,“ uvedl v pořadu Partie na TV Prima.

Sólo pro Okamuru: O Američanu Dienstbierovi, zlém plácání a parazitech, co pocítí skutečnou nenávist
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Návrhy zákonů se podle Okamury neposuzují podle toho, jestli jsou dobré nebo špatné, ale podle toho, kdo je podává. „Začíná se politikařit a to je mi líto. Proto my jsme hnutí, protože chceme spojovat a ne rozdělovat,“ zdůraznil.

Dotaz moderátora pořadu Jana Punčocháře, zda si poslanci Úsvitu tedy nepřipadají neužitečně, hlasitě odmítl. „Vždyť jednáme podle svého srdce a podle toho, co je správné. V okamžiku, kdy začneme jednat podle toho, co je výhodné pro Úsvit, tak se republika nikam neposune. Jestli chci něco změnit, tak i k mé nelibosti jsem zkrátka do politiky musel sám vstoupit,“ hájil se.

Domnívá se také, že za dobu jeho působení v politice se již leccos změnilo k lepšímu. „Vzpomeňte si na minulý rok, kdy termíny referendum a přímá demokracie byla skoro sprostá slova a mně říkali, že jsem demagog a populista,“ podotkl. „To vám ale říkají pořád, tak nevím, kde je ta změna,“ namítl moderátor. Podle Okamury by ale všichni, kteří ho tak nazývají (což jsou prý zejména novináři), měli podobně hovořit i o Spojených státech amerických či Švýcarsku, kde přímá demokracie funguje.

„My vždy máme dobrý nápad, ale tu výslednou smetanu slízne někdo jiný,“ zlobil se na vládu. A vzhledem k tomu, že poslanců Úsvitu sedí ve sněmovně jen čtrnáct, nezbývá jim prý nic jiného než bojovat a doufat.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Čtyři a půl měsíce po volbách mezi svých devět členů Úsvit nepustil ani duši navíc. Okamura chce být dle svých slov velmi opatrný při jejich výběru, protože chce ve své partaji pouze slušné lidi, kterým nejde o osobní prospěch, ale o boj za přímou demokracii.  Zájem o vstup do Úsvitu je prý obrovský.

„Jen na Facebooku mám 90 tisíc příznivců. Ale po volbách jsem nestačil zírat, jak se k nám hlásily samé černé duše, kmotři a velrybáři… takoví ti političtí turisté, jejichž jméno si zadáte do Googlu a vyjede vám celý seznam jejich politických aktivit,“ prozradil, konkrétní jména takových uchazečů ale nesdělil. Někteří z nich mu dokonce prý vyhrožovali, že po vstupu do strany se ujmou jejího vedení.

Nejsem rasista ani xenofob

Okamura bývá také často obviňován z xenofobie a rasismu, a to zejména kvůli jeho postoji k vyplácení sociálních dávek cizincům. „Z českých peněz přece nebudeme platit cizince, když tady nemáme peníze pro Čechy,“ zdůraznil. Označení rasista nebo xenofob ale odmítá, sám prý byl cílem rasismu celé své dětství a nyní naopak proti rasismu bojuje.

Domnívá se totiž, že pokud budou cizinci zvýhodnění proti Čechům a budou na nich parazitovat, přijde ze strany českých občanů skutečná nenávist, která přeroste v rasisticky laděné násilí. „A proti tomuto já chci zemi bránit,“ dodal.

Cizinci nesmějí parazitovat

„Nechci, aby cizinci parazitovali na českých dávkách, musíme se postarat o Čechy. Pokud tu práce není, ať se vrátí domů. My jsme je sem nezvali, to oni tu sami hledali ekonomické výhody,“ rozčílil se Okamura. Za problematické považuje zejména to, že za šest odpracovaných měsíců má cizinec právo na dávky. A jak prý na vlastní uši viděl u svého kamaráda, který cizince zaměstnává, není výjimkou, že žádají o dávky a pracují načerno.

„Na prvním místě pro Úsvit jsou občané České republiky. Nemůžeme se postarat o všechny chudé obyvatele všech zemí. My v Úsvitu chceme zachovat český, moravský a slezský charakter naší země a za tím si stojím,“ prohlásil. V případě, že cizinec nemá práci, měl by podle něj jednoduše odjet do vlastní země. V případě, že nemá prostředky na cestu, výdaje pro stát za nízkonákladovou letenku by byly pořád nižší než případné dávky.

Okamura navrhl i řadu opatření v rámci romské problematiky, například je toho názoru, že příspěvek na bydlení mají mít v rukou přímo obce a ne lichváři, jako je tomu prý nyní, prosazuje i podmínění sociálních dávek pravidelnou školní docházkou romských dětí.

Zaorálek a DIenstbier? Rychleji mluví, než myslí

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) ale některé z jeho návrhů označil jako paskvil. „Ať si ten kavárenský americký intelektuál zkusí vedle Romů žít,“ vzkázal mu Okamura s tím, že ministr pro lidská práva by měl být především pro české občany, avšak to se prý bohužel o Dienstbierovi říci nedá.

V souvislosti s krizí na Ukrajině obvinil nejen Dienstbiera, ale i Zaorálka z toho, že rychleji mluví, než myslí. „Zle plácají a vůbec si neuvědomují, kolik ruských turistů sem ročně jezdí, a že kvůli nim přijde mnoho českých občanů o svá místa. Řeší jen velkou politiku, ale ne dopad na občana,“ zlobil se.

„Vy chcete bydlet v rouře?“ optal se ho závěrem Punčochář na jeho plánovaný tubusový dům, který vzbudil velkou diskuzi. „Já jsem byl vždycky jiný, jsem zcestovalý a mám na to to trochu světovější názor,“ odvětil Okamura s úsměvem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…