Poněkud utajený záměr vlády Andreje Babiše je tématem článku, který pod titulkem „Největším poraženým je Česko. Stal se z něj krmelec Evropy, z nějž si novodobí kolonisté odvážejí miliardy“ vyšel na webu Krajské listy. „Dlouhý titulek by neměl odradit případného zájemce od jeho četby, protože se z něj dozví poměrně zajímavé skutečnosti, které se nedozví z jiných tzv. mainstreamových médií. Především pak informaci, že se naše vláda dohodla s německou automobilkou BMW, která hodlá někde na Sokolovsku vybudovat tzv. vývojové a testovací centrum na ploše asi 500 hektarů. Česká strana údajně této fabrice přislíbila nějakou investiční pobídku. Investiční pobídka je tuze krásná věc. Vím, že zejména prezident Miloš Zeman má rád investice a proinvestiční politiku,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Jemu samotnému se však se slovem pobídka pojí jedna velmi smutná vzpomínka. „A to na počátek devadesátých let, kdy jsme se takovou podobnou pobídkou, i když tehdy se tomu ještě tak neříkalo, zbavili nejcennějšího ‚rodinného stříbra‘, což byla Škoda Mladá Boleslav. Tu jsme pod velením Petra Pitharta coby českého premiéra předali v podstatě za hubičku koncernu Volkswagen. K tomu jsme ještě přihodili desetileté daňové prázdniny, což byla zřejmě ona investiční pobídka. Kdo si vzpomene na tehdejší kurz německé marky vůči české koruně, oficiální byl kolem dvanácti korun, neoficiální, turistický, kolem pětadvaceti korun, tak si dokáže představit platy oněch vynikajících a vysoce kvalifikovaných dělníků v Mladé Boleslavi,“ podotýká mediální analytik.
Česko je krmelec Evropy, více odevzdáme, než inkasujeme
Přitom šlo o lidi, kteří vyráběli auta dlouhá desetiletí a ta byla na začátku sedmdesátých let srovnatelná s evropským nadprůměrem. „Hodnota podniku, i když třeba v osmdesátých letech vyráběl auta nevzhledná nebo nepovedená, rozhodně nebyla o záporných daních na deset let. Byl to kšeft století pro ty lidi, kteří se na tom podíleli, ať už byli z Wolfsburgu nebo z Prahy. Mně tahle asociace naskakuje, když vidím investiční pobídku pro BMW, což jistě není nejchudší firma na světě. A proč by měla dostávat investiční pobídku k tomu, aby si postavila montovnu na Sokolovsku? Vůbec se nedivím tamním obyvatelům, že proti tomu protestují, jak uvádí zmíněný článek. Je tam poměrně velký nedostatek kvalifikované pracovní síly, a proto se tam stahují rozmanití zaměstnanci cizokrajného původu. A teď jim do toho ‚hodí vidle‘ velká německá automobilka,“ poukazuje Petr Žantovský.
Ta se tam bude pochopitelně chovat „hůře než lancknecht ve městě, jehož bylo dobyto“, jak psal Vladislav Vančura v Rozmarném létě. „To je taková poetická metafora pro to, co se zřejmě na naše západní Čechy chystá. Velmi oceňuji, že autorka článku Adéla Hofmanová cituje dva velmi relevantní zdroje, a je důležité vědět, že jsou z opačných politických pozic. Na jedné straně to je pravicový ekonom Karel Kříž, na druhé se pak odvolává na článek Lenky Zlámalové, která cituje ryze levicového francouzského ekonoma Thomase Pikettyho. Oba názory potvrzují jedno a to samé, že Česko stále ještě prohrává v souboji do Bruselu odevzdaných a z Bruselu inkasovaných peněz. Z toho pochází onen výraz krmelec Evropy od pana inženýra Kříže,“ vysvětluje mediální odborník.
Bohatství se koncentruje a chudoba rozšiřuje
Thomase Pikettyho připomíná jako ekonoma, který se proslavil knihou Kapitál v 21. století, což je zřejmá asociace na Marxův Kapitál. „Piketty tam dochází k dost podobným, ale vysoce levicovým závěrům, které nějakým způsobem definují nůžky rozevírajíci se mezi bohatstvím, které se koncentruje, a mezi chudobou, která se rozšiřuje, když to zjednoduším. A to je Piketty jako levicový ekonom. Na druhé straně je pravicový ekonom Karel Kříž, který býval členem ODA, zakládal poradenskou společnost Value Added, v jejímž vedení stále působí, a je opravdu věci znalým ekonomickým odborníkem, jehož asi nelze podezírat z nějaké levicové názorové čtverylky. A oba vlastně potvrzují úplně totéž,“ upozorňuje Petr Žantovský.
„Chci tím říct, že my se tady dozvídáme jakoby mimoděk, mimo mainstreamová média, že další segment naší republiky, našeho území a naší ekonomiky se předává nějakým způsobem poměrně za určitých pro nás asi nepříliš výhodných podmínek západním investorům. Ti budou nepochybně čerpat z celé infrastruktury, kterou tu máme, počínaje dopravní a konče intelektuálním potenciálem našich špičkových odborníků. Mně se to skutečně nelíbí. Myslím, že se to nebude líbit mnoha občanům, jenom kdyby se to všichni dozvěděli. Proto upozorňuji na to, že se to mohou dozvědět třeba tak, že si přečtou tento článek. Já ho považuji za jeden z nejdůležitějších textů poslední doby,“ konstatuje mediální analytik.
Názorovým odpůrcům dávají pomyslnou žlutou hvězdu nežádoucích
K druhému tématu ho přivedl článek, jenž pod titulkem „Novinářskou cenu obdrželi novináři Aktuálně.cz za článek s nepravdivou informací“ zveřejnil portál Evropský rozhled. „To je proevropský a eurooptimistický server, ale i ten naprosto jednoznačně dokladuje, že pánové Prchal, Zelenka and company, kteří dostali od Sorosova fondu, tedy nadace Open Society Fund Praha, novinářskou cenu za obsáhlý materiál s názvem ‚Rozkrýváme pozadí nové světové války. Jak se Češi ocitli v zajetí lží‘, uvedli nepravdivou informaci. Mnozí se na tenhle materiál od té doby neustále odkazují, berou ho jako etalon názorového postoje vůči problematice toho, co je a co není dezinformace a konspirace. Když tenhle materiál vyšel, tak jsme ho v Týdnu v médiích reflektovali. Vzpomínám si, že celý text je vlastně jen ideologická propaganda,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník