Sorosův pozůstatek... V Turecku popotahují podnikatele, Erdogan ukazuje na jeho napojení na neziskové imperium

23.10.2021 10:43

Turecký podnikatel a aktivista Osman Kavala byl v roce 2017 zadržen a obviněn z pokusu o převrat v Turecku. Tohoto obvinění byl zproštěn, ale po pár hodinách přišlo obvinění ze špionáže. Kavalovi právníci tvrdí, že je to obvinění smyšlené, nebyl k němu předložen jediný důkaz, ale jejich klient přesto čtyři roky sedí ve vězení, turecký prezident Recep Erdogan mluví o Kavalovi jako o „pozůstatku George Sorose“.

Sorosův pozůstatek... V Turecku popotahují podnikatele, Erdogan ukazuje na jeho napojení na neziskové imperium
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Osman Kavala, turecký podnikatel, aktivista, filantrop a politický vězeň, byl nucen prožít čtyři roky ve vězení, ačkoli nebyl v zemi půlměsíce odsouzen na základě důkazů za žádný trestný čin. Rada Evropy proto 17. září Turecku vyslala jasné varování. Server Deutsche Welle připomíná, že Evropský soud pro lidská práva označil Kavalovo vězení za nezákonné a politicky motivované, ale turecká strana tento výrok ignorovala.

Deset zemí, mezi nimi Německo, Kanada, Dánsko či Finsko, vyzvalo Tureckou republiku, aby byla v Kavalově případě sjednána náprava. „Pokračující průtahy v jeho procesu... vrhají stín na respekt k demokracii, právní stát a transparentnost v tureckém soudním systému,“ stojí v prohlášení velvyslanců deseti zemí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan akci velvyslanců kritizoval a pohrozil jejich vyhoštěním ze země. Dal najevo, že se velvyslanci nemají co plést do tureckých záležitostí.

Kavala je obviněn z financování celostátních protestů v parku Gezi v roce 2013 a z údajného zapojení do pokusu o převrat v roce 2016. V roce 2017 skončil ve vazbě pro udržování kontaktů s německým Goethe institutem. Obviněn byl z účasti na pokusu o svržení vlády. V roce 2020 byl sice zproštěn viny, ale o pár hodin později byl obviněn znovu, a to z vojenské špionáže. Kavalovi právníci prohlašují, že pro toto obvinění turecký prokurátor nepředložil absolutně žádné důkazy, že jde jen o politická obvinění, ale nebylo jim to nic platné. Kavala zůstal za mřížemi.

Tureckým úřadům možná vadí i to, že byl zakládajícím členem Nadace otevřené společnosti filantropa George Sorose v Turecku. Prezident Erdogan o něm proto často mluvívá jako o „Sorosově pozůstatku“ v Turecku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…