Sotva Rath vyšel z vězení, musí řešit rodinné války o dědictví

21.01.2022 11:50

Mezi bratry Rathovými to vře. Michal Rath označuje za neplatnou závěť otce Ratmíra Ratha, na jejímž základě má veškerý otcův majetek zdědit David Rath, nedávno propuštěný z vězení, kam se dostal za korupční jednání porušující ekonomické zájmy EU. Michal Rath je odhodlán domoci se spravedlnosti, kterou mu z jeho pohledu soud odpírá.

Sotva Rath vyšel z vězení, musí řešit rodinné války o dědictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Bratři Rathové teď pravděpodobně nemají nejlepší vztahy. Pánové David a Michal se přou o dědictví po otci Ratmíru Rathovi. To připadlo Davidu Rathovi, jenž byl nedávno propuštěn z vězení, na základě platné závěti. Michal Rath však tuto závěť zpochybňuje a odmítá se smířit i s verdiktem soudu, který platnost závěti stvrdil.

„Rozsudek mě zcela překvapil a pobouřil. Považuji ho za nespravedlivý a zásadně s ním nesouhlasím. Soud neprovedl řádné dokazování. U toho mála, které provedl, byly zásadní formální a věcné vady,“ rozčílil se Michal Rath v rozhovoru pro Český rozhlas.

„Znalecký posudek na údajnou závěť nebyl obsahově ani formálně v pořádku. Byl soudem pouze tlumočen, protože policie ho nechala vytvořit pro jiné účely. Myslím, že byl vypracován dávno před jednáním soudu, nikoli pro účely tohoto soudního jednání. Neposuzoval však, zda bylo reálné, aby byl otec schopný a způsobilý v tomto stavu sepsat závěť při krátkém sedmiminutovém čekání na sanitku. Mám za to, že to možné nebylo. Infarkt byl opravdu těžký a nikoliv lehký, jak udával bratr. Otec byl ohrožen akutně na životě, což z posudku plyne. Následně pak byl odvezen do Ústřední vojenské nemocnice, a pak urychleně do IKEM k život zachraňujícímu operačnímu zásahu, který byl proveden a otec tehdy jen tak tak přežil,“ pokračoval Michal Rath.

Na soud se zlobil také proto, protože nedošlo k odročení jednání, se kterým počítal. Byl prý nemocný a soudního jednání se nemohl zúčastnit a navíc prý soud nepředvedl důkazy, které předložila jeho strana sporu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…